میلینیوم

وبلاگ تخصصی معماری و عمران

فضا سازی روی بام

به نام خدا

 

تفکر وتعمق

باغ روی پشت بام به طور ذاتی مزایای بسیار فراتر از سرگرمی ویا حمام آفتاب گرفتن دارد. با توجه به قرار گرفتن در محیطی باز وچشم اندازی زیبا، تراس مکانی عالی است برای گذراندن اوقاتی برای تفکر ومدیتیشن.

بهترین راه برای مدیتیشن وتفکر قرار گرفتن در خلوتگاهی مطابق سلیقه است. این مکان را می توان با چوب،تاج گلی از رز یا پیچک بوجود آورد.

در این تراس هم می توان از منظره های موجود در داخل تراس وهم از چشم اندازخارج از آن بهره برد، در واقع این مکان جایی برای گریز از شلوغی های دنیای بیرون است. محل نشستن می تواند یک نیمکت ویا یک صندلی راحتی باشد.

طراحی ویژه تراس هم می تواند شبیه باغ های "ذن" در ژاپن بااستفاده از اجزای مناسب بوجود آورنده مکانی مناسب برای تفکروآرامش باشد. در این طراحی نیازی به پیروی کامل از سبک یک فرهنگ دیگر نیست بلکه می توان با الهام گرفتن از سبک آنها همچون خطوط آشکار وملایم به خلق اثری جدید پرداخت. طراحی می تواند به صورت خطی و با استفاده از موادی همچون شن وسنگریزه باشد. با چند گیاه همیشه سبز هم می تواند آرامش را به محیط هدیه کرد.

یکی دیگر از عناصر مهم در باغ های طراحی شده برای مدیتیشن استفاده از آب است،چه به صورت ساکن وچه فواره مانند،زیرا که آب باعث ایجاد آرامش در انسان می شود. در طراحی آبنما باید دقت کافی کرد،زیرا که اگر آبنما خیلی بزرگ باشد از اهمیت دیگر عناصرمی کاهد واگر خیلی کوچک باشد گویی که اهمیت چندانی ندارد. یک جوی باریک وبلندبا منعکس کردن رنگ آسمان می تواند بسیار   جلوه گر باشد. چشمه هایی با آب جوشان بر روی شیشه شفاف در گوشه ای مجزا می توانند بوجود آورنده محیطی آرام وزیبا باشد.

قرار دادن مجسمه ای از چوب ویا سنگ تراشیده در میان سبزه ها ویا قرار دادن آن بر روی ستون    پایه ای در اتاق نشیمن می تواند الهام بخش آرامش وتفکر باشد. نور ملایم در شب باعث ایجاد حسی رویایی می شود و گردش کوتاه در تراس را لذت بخش می کند.

ساختن یک آلاچیق

به طور سنتی یک آلاچیق محلی پوشیده از سایه درختان برای گذر از محلی به محل دیگر است.در یک باغ پشت بامی همین اصل می تواند به کار گرفته شود ومکانی دنج وراحت برای غذا خوری درست شود.

1- انتخاب محل: به علت افزایش قدرت باد در پشت بام بهتر است قسمت هایی از نگهدارنده ها به دیوار متصل شوند.از این رو هر تیرکی را به دیوار یا ستونی وصل می کنید.

2-انتخاب چوب: چوب سرو بهترین گزینه برای این ساختارها است. از چوب بلوط نیز می توان استفاده کرد.در انتخاب میخ ها بهتر است ازمیخ های مخصوص استفاده کرد،زیرا که میخ های آهنی لکه های سیاه بر روی چوب می گذارند. در صورت نیاز به رنگ کاری چوب ،چوب کاج بهترین گزینه است.

3-طراحی آلاچیق: ابتدا محل قرار گیری وسپس تعداد ستون هارا مشخص کنید. فاصله بین ستون ها یک ونیم متر،قطر آنها پانزده در پانزده وطول آنها دو متر در ده سانتیمتر باشد. هر ستون به پایه های گالوانیزه به اندازه 15*15 نیاز داریم.

4- خرید وسایل:چوب ها را از محل فروش الوار به همراه پایه های گالوانیزه خریداری کنیدو انتهای الوار ها رابه اندازه دلخواه کوتاه کنید.

5- ساختن آلاچیق : پایه های گالوانیزه را در کف جاگذاری کنید. سپس ستون هارا بر روی آنها قرار دهید و در آخر الوارهای افقی را به دیوار و ستون های عمودی وصل کنید.

6- اتمام کار الوارها: چوب سرو را نباید رنگ کرد، زیرا خود تغییر رنگ می دهد ونقره ای می شود. دیگر چوب ها را بارنگی مناسب رنگ آمیزی کنید. بهترین رنگ ها آبی کمرنگ وسبز تیره هستند.

7- گل کاری آلاچیق: گلدان هارا در محل هایی قرار دهید که گیاهان رونده بتوانند بر روی آلاچیق رشد کنند.  

 

 

       

 منبع:معماری محوطه

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی ام آبان ۱۳۸۷ساعت 15:49  توسط   | 

پل Oresund :تونل Oresund :جزیره و شبه جزیره مصنوعیPeberholm

منبع :وب سایت  معاونت عمرانی استانداری آذربایجان غربی

http://www.omran-ag.ir

 

پل Oresund  :

در سال 1991 ، دولتهای دانمارک و سوئد قراردادی را برای تاسیس یک راه ارتباطی ثابت بین دو کشور امضا کردند و در ژانویه 1992Oresunds konsortietبعنوان مدیر پروژه معرفی شد . در ژوئن 1994 دولت سوئد ساخت راه ارتباطی در خاک سوئد را تصویب کرد . از جولای تا نوامبر 1995 ،Oresunds konsortiet، قراردادهایی را با همه شرکتهایی که برای ساخت و ساز مورد نیازبود ، امضا کرد و در مارچ 1999،اولین وسیله نقلیه ازتونل عبور کرد و در دسامبر همان سال،اولین خط آهن بین مالمو و کپنهاگ کامل شد.این پروژه از یک پل،یک تونل و یک جزیره مصنوعی بین دو کشور به طول 6/16کیلومتر تشکیل شده است ساخت تونل 98/3 میلیون دلار، ساخت جزیره مصنوعی 6/1 میلیون دلار و ساخت پل 3/6 میلیون دلار هزینه در برداشت .

پل اورساند از یک پل بلند با دو ورودی تشکیل شده است این پل که هم برای عبور و مرور ماشین و هم برای عبور قطار ساخته شده دارای طولانی ترین کابل مهاری در دنیا می باشد . پل دارای دو طبقه می باشد که طبقه بالا برای عبور و مرور ماشین و طبقه پایین برای عبور قطار ساخته شده است  .

تونل Oresund :

در غربی ترین قسمت راه ارتباطی اورساند بین جزیره مصنوعی Peberholm و شبه جزیره مصنوعی در Kastrup وجود دارد این تونل که هم برای عبور و مرور ماشین و هم برای عبور قطار ساخته شده طولانی ترین تونل در دنیا می باشد .

جزیره و شبه جزیره مصنوعی: ((Peberholm

جزیره مصنوعی Peberholm به منظور عبور و مرور وسایل نقلیه از تونل به سوی پل ساخته شده است .Peberholm  حدود 4 کیلومتر طول دارد و از مواد لاروبی بستر دریای اورساند تشکیل شده است برای این منظور حدود 6/1 میلیون متر مکعب سنگ 5/7 میلیون متر مکعب ماسه استفاده شد.شبه جزیره مصنوعی درKastrup که ورودی تونل اورساند بر روی آن قرار دارد به وسیله شرکتOresund Marine Joint Venture(OMJVساخته شده است.مساحت این شبه جزیره 9/0 کیلومتر مربع می باشد و از مواد لاروبی بستر دریای اورساند تشکیل شده است .

 

 

منبع :وب سایت  معاونت عمرانی استانداری آذربایجان غربی

http://www.omran-ag.ir

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم آبان ۱۳۸۷ساعت 17:29  توسط   | 

پل میانگذر دریاچه ارومیه

معرفی طرح

اقلیمی :

دریاچه ارومیه یکی از نادرترین پهنه های آبی جهان است. ترکیبات خاص آب و شوری در حد اشباع آن، حیات آبزیان را جز در مورد آرتمیا ناممکن ساخته است. بستر دریا تا عمق بیش از چهل متر از توده لجنی با ترکیبات خاص تشکیل شده که فاقد مقاومت های لازم برای بارگذاری است. هفت رودخانه ای که به دریاچه منتهی می شوند علاوه بر افزودن دائمی ترکیبات شیمیایی و رسوبات مختلف موجب سیرکولاسیون و رسوب گذاری خاصی در محدوده دریاچه می گردند. راه نداشتن دریاچه ارومیه به آبهای آزاد از دیگر ویژگی های این پهنه آبی است.

اجرایی :

ویژگی های اقلیمی موجب گردیده که امکان استفاده از روشهای معمول اجرایی در مورد میانگذر دریاچه ارومیه ناممکن گردد و به ناچار از شیوه های خاص که تاثیر فاحشی بر اقتصاد کار دارد؛ استفاده شود. شناورهای مورد استفاده در مرحله اجرا اعم از بارج ها و یدک کش ها به دلیل راه نداشتن به آبهای آزاد بایستی در محل ساخته شوند. بستر لجنی و ناپایدار دریاچه روش استفاده از شمع های متعدد؛ طویل و مورب با زوایای مختلف را الزامی کرده است و برای استقرار سرشمع ها ( کیسون ها ) برای اولین بار از شیوه شناوری تا محل استقرار بایستی استفاده شود.

پیش بینی عبور شناورها تا ارتفاع ده متر؛ دهانه میانی را عریض و مرتفع ساخته که منجر به استفاده از آرک شده است. تفاوت ارتفاع دهانه میانی و خاکریزها موجب شیبدار شدن پل شده است. به دلیل خاکریزی انجام شده در مرحله قبلی بر بستر لجنی دریاچه؛ نشستی دائمی و تدریجی وجود دارد که اتصال پل تثبیت شده است با شمع های عمیق و خاکریزها را با مشکل مواجه می نماید و برقراری اتصال را منوط به تثبیت تا حد ممکن خاکریزها و ایجاد مفاصل ارتباطی می نماید.

کیفی :

برای حل پیچیدگی های خاص اقلیمی و اجرایی طرح؛ مطالعات گسترده ای ضرورت یافت که وسعت، عمق و محدوده های آن در طرح های عمرانی کم نظیر است. برای انجام این مطالعات از شرکتهای متعدد خارجی و دانشگاه های کشور با انعقاد قراردادهای مستقل با کارفرما و یا با پیمانکار EPC طرح و با مشاور ( نماینده کارفرما ) استفاده شده است.

اجرای دقیق نتایج حاصل از مطالعات نیز نیاز به مراقبت های ویژه ای داشت و نبود تجربه داخلی در این مورد باعث گردید که نظارت کار نیز به ترکیبی از مهندسان و کارشناسان ایرانی و خارجی محول گردد.

حساسیت های زیست محیطی دریاچه نیز از دیگر ویژگی های کیفی طرح است که علاوه بر مطالعات گسترده توسط پیمانکار؛ مستقلا" نیز با انعقاد قراردادی با دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران، کارشناسان ارشد کشور در این زمینه نیز به کار گرفته شده اند. برای بهبود شرایط نیز ظرفیت هایی در قراردادهای اجرایی لحاظ شده که در صورت تایید مطالعات و سازمان محیط زیست از آن ها نیز بهره خواهیم برد.

اجتماعی – سیاسی :

وجود یک عارضه طبیعی نظیر دریاچه ارومیه موجب افزایش هزینه های ارتباطی ساکنان دو طرف و در نتیجه کاهش مبادلات اقتصادی و فرهنگی و تعامل بین آنها شده است. رشد و توسعه ای که با برقراری این ارتباط حاصل خواهد آمد به خوبی از سوی ساکنان درک شده و تامین ارتباط را به خواستی جمعی در منطقه بدل نموده و در زمره اولین مطالبات عمرانی مردم قرار داده است. حساسیتهای مسئولان و مدیران ارشد و نمایندگان مردم منطقه نیز، به خوبی این خواست جمعی را پاسخ می دهد که از جمله ویژگی های این طرح محسوب می شود.

 

جزئیات طرح

طرح شهید کلانتری در قالب دو پروژه در حال انجام است:

-          پروژه میانگذر دریاچه ارومیه که شامل سه بخش است:

 • پل اصلی : این پل با مسیرهای رفت و برگشت جداگانه هرکدام به عرض 9.5 متر با استفاده از مقاطع مرکب فلزی و بتنی ساخته می شود. مسیر راه آهن نیز به عرض 5 متر در وسط پلهای سواره رو طراحی و منظور شده است. طول این پل با احتساب کوله های متصل کننده آن به خاکریز معادل 2 کیلومتر است. شیب طولی پل به علت عبور راه آهن به 1.2 درصد محدود شده و ارتفاع آزاد در زیر دهانه وسط ، جهت عبور شناورها، در پرآب ترین وضعیت دریاچه حدود 10 متر خواهد بود.
 • پل آبگذر : به طول تقریبی 500 متر که به لحاظ مسایل محیط زیستی پیش بینی شده است.
 • خاکریز : که شامل اقداماتی جهت حفاظت و بهسازی خاکریز موجود است.

-          راه تبریز- ارومیه

طول کل مسیر در حدود 130 کیلومتر است که در 4 قطعه به اجرا در خواهد آمد.

 

معرفی پروژه پل میانگذر دریاچه ارومیه :

-          کارفرما : وزارت راه و ترابری ( مجری طرح شهید کلانتری )

-          مدیریت طرح : شرکت خدمات مدیریتی ایرانیان ( IREMCO )

-          پیمانکار : شرکت صدرا ( صنایع دریائی ایران ) و NGI نروژ و AAS-JAKOBSEN

-          مشاور : شرکت COWI دانمارک و IREMCO و مهندسین مشاور طرح نواندیشان

-          شروع مطالعات طرح : 1380

-          شروع عملیات اجرائی : بهمن 1382

-          طول پل : 1276 متر

-          عرض پل : 26.7 متر

-          باند : 2باند رفت و برگشت و یک باند راه آهن

-          ماکزیمم ارتفاع از سطح دریا : 12 متر

-          جمع کل کارهای فلزی پل 30000 تن

-          طول کل شمع ها : 35 کیلومتر

-          تعداد کل شمع ها : 424 عدد

-          متوسط ارتفاع هر شمع : 81 متر

-          قطر شمع های اصلی : 32 اینچ

-          قطر Sleeves : 40 اینچ

-          تعداد دهانه : 19 دهانه

 

پیشینه طرح

 

 • اولین توجه برای عبور از دریاچه سال 1326
 • مطرح شدن در برنامه عمرانی چهارم سال 1346
 • آغاز عملیات اجرایی با استفاده از عملیات خاکریزی 1358
 • احداث پل شناور سال 1368
 • کارهای مطالعاتی و تهیه طرح با مدیریت هیـأت سه نفره طرح چابهار سال 1377
 • انتخاب مجری طرح 1381
 • تهیه مستندات طرح با همکاری شرکت سانو سال 1381
 • برگزاری مناقصه دو مرحله ای طرح و ساخت بهار  1381
 • عقد قرارداد در شهریور 1381
 • تنفیذ قرارداد 01/11/1381
 • ارزیابی عملیات تدقیق طرح 31/06/1382
 • جمع بندی اولیه عملیات تجهیز کارگاه به شرکت صدرا 14/07/1382
 • شروع عملیات اجرایی در خشکی 01/11/1382
 • شروع عملیات دریایی 01/11/1383

 

عملکرد مالی و اعتباری طرح

 

اعتبارات

 • برآورد اولیه  : 1100 میلیارد ریال
 • اعتبار اولیه  : ابتدا کار با تصویب اعتبار اولیه به مبلغ 500 میلیارد ریال شروع گردیده

تسهیلات بانکی

 • 100 میلیارد ریال از بانک ملی وام دریافت گردیده است
 • دریافت 100 میلیارد ریال وام دیگر از منابع بانکی استان در حال پیگیری است
 • دریافت 50 میلیارد ریال از اعتبارات توازن منطقه ای در حال پیگیری است

پرداخت ها

 • 150 میلیارد ریال اعتبار سال 1386 
 • در مجموع برای 14 قرارداد اصلی و 2 قرارداد متمم از اعتبارات دولتی و تسهیلات دریافتی از بانک ملی 807 میلیارد ریال پرداخت گردیده است

گزارش پیشرفت فیزیکی پل میانگذر دریاچه ارومیه تا تاریخ 1/8/87

مهمترین هدف پروژه : کاهش فاصله ارومیه تا تبریز از 240 به 130 کیلومتر

دستگاه اجرائی: وزارت راه و ترابری

مشاور کارفرما: شرکت خدمات مدیریت ایرانیان-شرکت COWI

پیمانکار: شرکت صنعتی دریائی ایران

روش اجرای قرارداد: روش طرح و ساخت EPC

عمده ترین مشخصات پل:

   طول کل پل : 1709.6 شامل دو خط رفت و دو خط برگشت و یک خط راه آهن در وسط

   عرض کل پل : 27.5 متر که به 30.2 در محل قوس افزایش می یابد.

   تعداد دهانه پل اصلی و پلهای دسترسی: 22 دهانه بعلاوه یک دهانه پل قوسی میانی

 

 

 

 

 

وضعیت پیشرفت فیزیکی کل پروژه:

فعالیت

وزن

(درصد)

پیشرفت فیزیکی (درصد)

تجمعی دوره قبل

این دوره

تجمعی تاکنون

عملیات مهندسی

7.35

85.3

0

85.3

تدارکات

55.76

79.3

0

79.3

ساخت

36.89

80.4

0.4

80.8

کل

100

80.56

0.3

80.86

 

عمده ترین عملیات به اتمام رسیده:

●        ساخت و کوبیدن شمعهای فلزی پایه های پل : به تعداد372 عدد و طول 29676 متر

●       ساخت و کوبیدن شمعهای فلزی کوله ها50 و طول 3256 متر

●       اجرای آرماتوربندی و بتن ریزی کوله ها به میزان 1140 مترمکعب

●       ساخت و نصب 18 کیسون (سرشمع پایه های اصلی) به وزن کل 6600 تن

●       بتن ریزی داخل شمعها وکیسونها و ساخت 18 پایه  به حجم 11262 مترمکعب

●       ساخت ,مونتاژ و نصب عرشه خط یک به وزن 3925 تن

 

عملیات در دست اجرا:

          1- ساخت و مونتاژ عرشه فلزی   خط2  و راه آهن وباقیمانده خط1:

عملیات

وزن کل (تن)

انجام گرفته (تن)

درصد

خط2سمت ارومیه

1961

1846

94

خط 2 سمت تبریز

1957

1957

100

راه آهن سمت ارومیه

1666

1646

97

راه آهن سمت تبریز

1666

1646

99

پل انتقال خط یک سمت ارومیه

162

156

96

پل انتقال خط یک سمت تبریز

163

163

100

پل انتقال خط دو سمت ارومیه

162

113

70

پل انتقال خط دو سمت تبریز

165

153

92

پل انتقال راه آهن  سمت ارومیه

185

9

5

پل انتقال راه آهن سمت  تبریز

185

27

15

 

      2- اجرای پل قوسی میانی بدهانه 100 متر:

حمل و نصب پل قوسی و ملحقات به وزن 1289 تن :                     درصد پیشرفت:97 درصد

رنگ آمیزی پل قوسی:                                                                درصد پیشرفت :94 درصد

پیشرفت فیزیکی کل پروژه در بخش عملیات فلزی با احتساب بخشهای به اتمام رسیده : 96 درصد

 

3- خط یک (مسیر تبریز به ارومیه ماشین رو)

   

       3- الف- عملیات اجرای عرشه خط 1 سمت ارومیه

شرح عملیات

واحد

مقدار

کل

انجام شده تا دوره گذشته

این دوره

اجرا شده تا پایان این دوره

درصد پیشرفت

طول بتن ریزی شده(متر)

آرماتوربندی

تن

790

698

92

790

100

----

بتن ریزی

مترمکعب

2457

1780

678

2458

100

585

 

        

 

    3-ب- عملیات اجرای عرشه خط 1 سمت تبریز

شرح عملیات

واحد

مقدار

کل

انجام شده تا دوره گذشته

این دوره

اجرا شده تا پایان این دوره

درصد پیشرفت

طول بتن ریزی شده(متر)

آرماتوربندی

تن

790

790

0

790

100

----

بتن ریزی

مترمکعب

2457

2457

0

2457

100

585

 

 

 

     3-ج- عملیات اجرای عرشه خط 1و3 پل قوسی (بصورت پیش ساخته)

شرح عملیات

واحد

مقدار

کل

انجام شده تا دوره گذشته

این دوره

اجرا شده تا پایان این دوره

درصد پیشرفت

آرماتوربندی

تن

401

401

0

401

100

بتن ریزی

مترمکعب

1353

1353

0

1353

100

نصب

مترمکعب

1353

947.1

67.9

1015

75*

*نصب 10 قطعه در خط یک و پنج قطعه در خط دو انجام و زیر سازی و قالب بخشهای اتصالی قطعات در عرشه قوسی انجام شده است.

***7 پارت از بتن بین قطعات در خط یک اجرا شده است.

    3- د- عملیات lowering و تزریق محل اتصال بیرینگ ها

عملیات

مقدار کل

انجام شده

درصد پیشرفت

نصب براکت

20 محور

18

90

lowering

20 محور

18

90

تزریق

20 محور

15

75

 

 

4- عملیات احداث پل دسترسی به پل اصلی سمت تبریز (Approach)

  4- الف- فونداسیونهای پل دسترسی سمت تبریز

شرح عملیات

واحد

مقدار

کل

انجام شده تا دوره گذشته

این دوره

اجرا شده تا پایان این دوره

درصد پیشرفت

آرماتوربندی

تن

357

322

0

322

90.2

بتن ریزی

مترمکعب

1545

1370

0

1370

88.7

  4- ب- فونداسیونهای پل دسترسی سمت ارومیه

شرح عملیات

واحد

مقدار

کل

انجام شده تا دوره گذشته

این دوره

اجرا شده تا پایان این دوره

درصد پیشرفت

آرماتوربندی

تن

357

0

0

0

0

بتن ریزی

مترمکعب

1545

0

0

0

0

                                                                                                                                                                                    

 

 

 

5-عملیات لانچینگ

   لانچینگ خط یک به اتمام رسیده است.

5-الف- خط 2سمت تبریز

شرح عملیات

واحد

مقدارکل

انجام شده تا دوره گذشته

این دوره

اجرا شده تا پایان این دوره

درصد پیشرفت

لانچینگ

متر

580

0

0

0

0

5-ب - خط 2سمت ارومیه

شرح عملیات

واحد

مقدارکل

انجام شده تا دوره گذشته

این دوره

اجرا شده تا پایان این دوره

درصد پیشرفت

لانچینگ

متر

580

362.5

117.5

480

82.75

5-ج - خط راه آهن سمت تبریز

شرح عملیات

واحد

مقدارکل

انجام شده تا دوره گذشته

این دوره

اجرا شده تا پایان این دوره

درصد پیشرفت

لانچینگ

متر

530

0

0

0

0

5-د - خط راه آهن سمت ارومیه

شرح عملیات

واحد

مقدارکل

انجام شده تا دوره گذشته

این دوره

اجرا شده تا پایان این دوره

درصد پیشرفت

لانچینگ**

متر

530

79.5

70.5

150

28.3

 

 

 

 

6- مونتاژ پلهای موقت دسترسی فلزی (APPROACH)

شرح عملیات

واحد

مقدارکل

انجام شده تا دوره گذشته

این دوره

اجرا شده تا پایان این دوره

درصد پیشرفت

سمت تبریز

تن

170

170

0

170

100

سمت ارومیه

تن

170

153

17

170

100

** پلهای دسترسی فلزی در مسیر خط یک در دو طرف نصب شده اند.

 

 

 

منبع :وب سایت  معاونت عمرانی استانداری آذربایجان غربی

http://www.omran-ag.ir

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم آبان ۱۳۸۷ساعت 15:17  توسط   | 

معماری وهنر اسلامی

 

به نام خدا

 

چند رنگی ومنشأهای آن

زمانی که به معبد های مصری ، دیوارهای شهر بابل یا زیگورات ها، قصرهای کنزوس، ویا بناهای تاریخی یونان

می اندیشیم ،متوجه می شویم که در طول تاریخ معماری ،همیشه از رنگ استفاده شده است.

نخستین نمونه شاید تزئین آرامگاه زیرزمینی جسر در سقز در سال 2700قبل از میلاد باشد که با اتاق های پوشیده از  تخته های  آبی –سبز جلا داده شده اند. در بابل نیز دروازه ی اشتر دارای شیشه های براق است. هخامنشیان در شوش در قرن شش قبل از میلاد در گچکاری های سرامیکی براق برای به تصویر کشیدن خدایان و یا اعضای گارد شاهنشاهی مهارتی بالا به کار برده اند. در قسطنطنیه ، پس زمینه ی طلایی موزاییکهای مجازی ، طاقچه ها را برجسته تر و درخشان تر نشان می داد. موزاییک های بیزانس در دنیای اسلام نیزظهور پیدا کردند و در تزئین های دوران بنی امیه در اورشلیم ودمشق مورد استفاده قرار گرفتند.

هنر سفالگری اولین باردر دوره ی عباسی ظهورپیدا کرد. شواهد جالبی از نویسندگان عرب به دست آمده :السعودی در کتاب علفزار طلایی در اواسط قرن 10 میلادی طاقی سبز رنگ را در بغداد ذکر می کند، در 903 میلادی ابن رشد اشاره به این موضوع می کند که گنبد مسجد بزرگ بغداد کاملاً پوشیده ازآجرهای لاجوردی رنگ است، هم چنین در قرن 10 میلادی ابو یقوبی مناره های سبز رنگ بخارا را ستایش می کند ویاقوت جغرافیدان در سال 1226میلادی به مقبره بنا شده در سال 1157 میلادی با گنبد آبی اشاره می کند.

توسعه در سفالگری مرتبط با کوزه گری است. قبل از پایان هزاره اول قبل از میلاد تکنیک های پخت سفال در ری، نیشابور وسمرقند واندکی بعد در گرگان وکاشان مورد استفاده قرار گرفت.

شهر کاشان با داشتن شیوه های سری در تولید کاشی های براق دارای قدرت انحصاری در این زمینه بوده است. در واقع واژه فارسی کاشی (مخفف کاشانی) واژه ای متداول بود برای کاشی های رنگی که در مناره مساجد به کار می رفت. شواهد موجود در استفاده از این کاشی ها به قرن 13میلادی بر می گردد.ابن بطوطه در بیان خاطراتش ، از استفاده "کاشی" در مکان هایی مانند بین النهرین ، اصفهان،تبریز ومشهد نام می برد،که این کاشی ها از شهر کاشان به نقاطی دور دست مانند قاهره ودمشق صادر می شده است. جان سوستیل در مطالعاتش درباره کاشی های اسلامی میگوید: کاشی گران کاشان هم کاشی هایی را که برای فضای ساختمان ها استفاده می شد وهم کاشی های تزئینی را امضا و تاریخ گذاری می کردند که از این  لحاظ ما نه تنها بخاطر ارزش هنری آنها بلکه به خاطر ارزش هنری آنها بلکه به خاطررویدادنگاری نیز وام دار آنها هستیم.

شیوه ی درخشان نگاری با استفاده از فلز براق که برای محراب خیلی مورد استفاده قرار گرفت در دوره سلجوقیان ویاخوارزمشاهیان گسترش وتوسعه یافت. در این دوره کاشان پیشگام در زمینه تولید کاشی های تزئینی بود وحتی پس از حمله مغول نیزاین انحصار ادامه داشت. کاشی ها با جلایی رنگین کمانی که در اثر بخار اکسید بر سطح کاشی در مرحله بلور شدن اتفاق می افتد متبلور می شدند ، این تکنیک که با نام" کوره کاهش سر بسته " معروف است بسیار مورد استفاده قرار گرفت به ویژه در اماکن متبرکه ، مانند بی بی فاطمه در قم به سال 1208 میلادی ویا در حرم امام رضا در مشهد به سال 1215 میلادی. شیوه های چند رنگی شامل استفاده از قطعه های شکلی برای تولید کاشی های موزاییکی در تیموریان گسترش یافت. می توان در مناطقی مانندسمرقند،بخارا،اصفهان ومرکز ایران با نگاهی موشکافانه به بررسی وتحقیق در این زمینه پرداخت.

هنر سفالگری به سرعت در دنیای اسلام گسترش یافت. همچنین از طریق جاده ابریشم ،ایران ومناطق مجاور آن با چین در ارتباط بودند. در چین نیز هنر سفالگری در زمان فرمانروایی سلسله ی تانگ(907-618) وسانگ(1279-960) به اوج شکوفایی خود رسید.همچنین در زمان عباسی،سفال گران عرب وصنعتگران ایرانی فلات مرکزی به مهارت های فنی چشمگیری دست یافتند: توسعه ظروف لعابدار سفالین،دوباره حرارت دادن ،همچنین مینایی کردن در کوره های در بسته برای چند رنگی کردن از پیشرفتهای تکنیکی در این دوران بودند:همچون جام معروف"سه رنگ"که سرآمدهنر سفالگران نیشابور بود.

شهر نیشابور در خراسان، با واقع شدن در جاده بین المللی ابریشم ،یکی از مراکز اصلی تولید سفال های اسلامی تا قبل از هجوم مغول ها در سال 1221میلادی بوده است. دیگر مراکز این هنر همچون ری،گرگان،سمرقند،آمل،ساری،همگی در شمال وشرق ایران واقع بودند. خلاقیت های بدیع ساختاری و نوآوری بی پایان تزئینی در کارهای تولید شده بین قرن 9 تا اوایل قرن 13 میلادی که بر اساس آزمایش گری و تجربه ی ساختارهای نو بود،در دوره ی عباسی وبعد از آن ادامه یافت که شامل توسعه جلا دادن با اکسید قلع و جلای رنگارنگ بود. برخی از شیوه های تزئینی که همزمان در چین نمونه های مشابه آن نیز هست،با دارا بودن طرح های انتزاعی ،چکه چکه ها ،پاشیدن ها، خال خال ها و سایه روشن ها بطور شگفت آوری مدرن به نظر میرسند.

ظروف وکوزه هایی با زمینه ی سفید ونوشته های براق با حروف بزرگ مشکی در لبه طرح، از آثار مهم نیشابور و سمرقند در قرن 10 میلادی هستند. این آثار در نهایت زیبایی و ظرافت یادآور نوعی از معماری تز ئینی هستند که در آن نوشته ها عنصر اصلی در زیبایی والهام بخشی است. در اواخر دوره سلجوقی در طراحی کوزه ها وظروف منقوش به طور فزاینده ای از سبک چینی استفاده شده است.طرح ها با استفاده از روش میناگری تولید می شوند، در این روش حرارت کم ویا لعاب حرارتی ،طرح ورنگ هارا استحکام می بخشد.این نوع مجازی از تزیین همزمان با پیدایش اولین کتاب های تصویر دار است. و حاکی از توسعه و گسترش نقاشی – خط قبل از دوره مغول ها است.

با پیشرفت وگسترش چند رنگی در کاشی های لعاب دار وسفال های تزئینی ،پیوندی بین معماری اسلامی وسفال گری ایجاد شد. پیوند های مشابهی نیز بین سفالهای نقشدار ودست نوشته دار با پارچه های بافتنی وفرش دیده می شود. در مجموع می توان رشد وتوسعه ی یک سبک واحد در ایران با دامنه ی تأثیر گذاری گسترده را مشاهده کرد که در بین قرون 10تا13 میلادی بیان گر یک حرکت عظیم هنری فرهنگی است. بی تردید این دوره ،دوره ی طلایی هنر وفرهنگ ایرانی است. در دوره های تحت فرمانروایی طاهریان ،صفویه، آل بویه، غزنویان،سامانیان،سلجوقیان و خوارزمشاهیان ،ایران شاهد حضور چهره های بزرگی بوده است که این افراد توسعه دهنده شکوفایی وتولد مجدد فرهنگ وهنر ایران زمین   بوده اند.

پیشگامان تجدید حیات ملی

حرکت عظیم فرهنگی در بین قرون 10 تا 13 میلادی نتیجه کار یک ویا دو شخص نبود،بلکه با وجود عده زیادی از صاحبان اندیشه در زمینه های هنری،علمی ،فلسفی وادبی وبا وجود کشمکش های سیاسی ونبرد با اقوام مهاجم انجام گرفت. نامهای بزرگی همچون ابن سینا ،فارابی ،غزالی ،نظامی ، سعدی، خواجه نصیرالدین طوسی وسهروردی که بعضی هنوزهم در غرب مشهور هستند،مربوط به این دوران می باشند.

فارابی(950-870 م)فیلسوف اهل طوس عقیده داشت که ارسطو وافلاطون سر چشمه ی علم ازلی بوده اند. او به دو زبان فارسی وترکی مسلط بود ولی از زبان عربی برای بیان نظراتش در مورد مدینه ی فاضله استفاده می کرد،که این نظرات شامل چند بخش ماوراءالطبیعی،کیهانی وسیاسی بود.

فارابی معلم ابن سینا بود. ابن سینا پزشک وفیلسوف بود. او اهل بخارا بود،بر علوم زبان خود به سرعت مسلط شد وبا استفاده از آثار ارسطو وبا افزودن بر کارهای "گالن"کتاب قانون در طب را نوشت که به لاتین ترجمه شد وتا قرن 17میلادی نیز مورد استفاده قرار گرفت. اوآثار فلسفی خود را به زبان عربی و فارسی بیان می کرد. محوریت آراء او بر روی جدایی بدن از روح وماوراءالطبیعه بر اساس آگاهی عرفانی از خود و جهان بود. این گرایش عموماً ایرانی در عرفان سهروردی(1191-1155میلادی)نیز که از طرفداران افلاطون است مشهود است. سهروردی عارفی اشراقی بود ودر اصفهان وبغداد زندگی می کرد ودر حلب(از شهر های سوریه) به خاطر عقایدش محکوم به مرگ شد. او عقاید خود را بر اساس عقاید افلاطونی ها (سلسله الهی)گسترش داد ونظریه او در زمینه شهود عرفانی زیر بنای بسیاری از تفکرات شیعه است. عالم دینی وایرانی غزالی(1111-1058) متولد طوس بود،در دستگاه نظام الملک به منصب قضاوت رسید ومسلط به علوم قرآنی بود. او دین را به عنوان درمانی برای بیماری بی ایمانی می دانست وهمانند بسیاری از ایرانیان عرفان را صراطی به سوی حکمت می دانست.

در میان دانشمندان حکیم عمر خیام (1122-1047 میلادی)از معروف ترین ریاضیدانان ،ستاره شناسان وشاعران ایرانی است. از آثار معروف او رباعیاتش می باشد. او در نیشابور متولد شد ودر شهرهای اصفهان و سمرقند سکنی گزید ودر پی اصلاح ساختار تقویم ایرانی بود. در ریاضیات مطالعات خوارزمی در زمینه جبر را ادامه داد وارتباط جبر وهندسه وهم چنین ریشه اعداد ومعادلات درجه 3 را مورد  بررسی قرار داد.

ستاره شناس وریاضیدان ایرانی معروف دیگرخواجه نصیرالدین طوسی بود ودر بغداد از دنیا رفت. او عهده دار ساخت ونظارت بر رصد خانه مراغه در سال 1259میلادی بود. وی علاقه مند به فلسفه وعلم نجوم بود وبسیاری کتب کلاسیک عهد قدیم را به فارسی وعربی ترجمه کرد.

در میان شعرای ایرانی، نظامی(1209-1140)جایگاه ویژه ای دارد. او اهل آذربایجان بود. ودر آثار خود عرفان را به زبان آسان وهمه فهم بیان می کرد.در اثر"خسرو وشیرین" به بیان اساطیر ساسانی می پردازد، وعشق میان یک شاه ایرانی ویک شاهزاده خانم ارمنی را به تصویرمی کشد. در "اسکندر نامه" شخصیتی جسور وفرمانروایی مقتدر با قدرت های ماورا الطبیعی را به تصویر می کشد.

سعدی (92-1113میلادی)در شیراز دیده به جهان گشود ودر بغداد به تحصیل پرداخت. در کتاب گلستان او گرایش به عرفان مشهود است. سبک وساختار کار او فارسی کهن را به اعلا درجه توانایی شاعرانه رساند.

در سرآغاز قرن 13 وهمزمان با شروع هجوم مغول ،ایران ،به حد بالایی از تجدید حیات خود رسیده بود. کشور در کنار فرمانروایی عباسیان به استقلال دست یافته بود،زبان فارسی با وجود استفاده از متون عربی به عنوان زبانی مستقل وهم تراز عربی شناخته شده بود وتوانایی آفرینش متون ادبی فاخر وشعر ملی را داشت،در معماری نیز سبک منحصر به فردی با دامنه نفوذ واثر گذاری زیاد که در اکثر بناهای کشور مورد استفاده قرار می گرفت،بوجود آمد.در این دوره هنر نگارگری متأثر از فرهنگ شیعی است.

حیاط چهار ایوانی ومدرسه:میراث ایرانی

دز ایران ،اشتیاق سلطان های ترک در بررسی دقیق بیانات قرآن به گوناگونی مدرسه ها ویا همان مدارس قرآنی منتج شد. در ابتدای دوره سلجوقی ،مدارس ،با الگو برداری از حیاط مساجد ایرانی شامل چهار ایوان دوتایی می شوند.اندکی بعد عالمان سنی در یک حرکت مذهبی این مدارس را در جهان اسلام گسترش دادند،که نشان از کاربردی بودن بالای این نوع از معماری داشت. همان طور که می دانیم چهار فرقه ی اصلی در تسنن وجود دارد که شامل حنفی،حنبلی،شافعی ومالکی می شود،ساختار مدرسه با ایوانهای چهارتایی در واقع باعث نوعی همزیستی وتعامل میان عالمان مذهبی می شد. این سبک ایرانی گسترش فراوانی یافت، به طوریکه حتی در عمارت های غیر مذهبی هم مورد استفاده قرار گرفت.

در بین النهرین،مدرسه ی المستنصر در بغداد که در سال 1226 میلادی توسط خلیفه المستنصر ساخته شد، نمایانگر  نمونه ای از طرح چهار ایوانی در اطراف حیاط با دو ردیف گذرگاه است، که نشان از نفوذ ایرانی ها بر آخرین وبزرگترین سلسله ی عباسی ها قبل از تاراج مغول ها و کشته شدن خلیفه در سال 1258 میلادی دارد. در حوالی شرق ترکیه که تحت فرمانروایی ترک های سلجوقی بود، مدرسه ای با نام شیفته منار در سال 1253 میلادی در ارزروم ساخته شد که از سبکی ایرانی پیروی می کرد وچهار ایوان با طاق های نوک تیز رو به داخل تزئینات روی دو طبقه آن را شامل می شود.فقط مناره ها با شیارهای نوک تیز آجری و تزئین آن ها با جا گذاری سرامیک های آبی ،در ردیف سبک ایرانی قرار می گیرند.در دوره ی مملوک ها در سال 1307 میلادی در قاهره سلطان بابرالقاشنکر دوم دو مدرسه-خانقاه ساخت،که با ترکیب مدرسه وخانقاه در سه بخش همراه بود.در ایوان بزرگ در محور طولی سرپناهی عظیم در زیر طاقهای قوسی نوک تیز با استفاده از سنگهای تراشیده شده ایجاد شده است.ایوان های کناری با طاقی سه وجهی ودوستون برای نگه داشتن تیر سر در تنها جنبه ی تزئینی دارند. یکی از بهترین نمونه های مدرسه های چهار ایوانی در دوره ی مملوک در سال 1356 میلادی با خلاقیتی بی نظیر توسط سلطان حسن تنها اندکی پس از طاعون ویران کننده قاهره ساخته شد. این عمارت عظیم تمام سنگ دارای چهار راهرو بزرگ طاق قوسی نوک تیز به ارتفاع 26 متر است. این شیوه معماری در مقیاسی کوچک تر در مدرسه بارکوک در خیابان اصلی قاهره و مدرسه شریعت الموعظ در سال 1384 میلادی نیز بکار گرفته شد.

آخرین نمونه از این نوع طراحی حیاط شکوهمند شیرهای قصرالحمرا ساخته شده در دوره ی نصریه در سال 1362 میلادی است که بیانگر تنوع در استفاده از این سبک است. این عمارت با گنبدی بزرگ در انتهای حیاط وفضای های کناری با طاقهای مزین تالار دو خواهر ،تالار ابن سراج با طراحی ضبدری وباغی با الگوبرداری از چهار باغ ایرانی وترکیبی از حیاط مساجد بنا شده است که منبع اصلی این ایده فصر غزنوی در بازار لشکری افغانستان در قرن 10 میلادی است که بدین طریق از غرب دور در اندلس انعکاس پیدا کرده است.              

                                                                                         پایان

                                                                                                برگرفته از مجله معماری محوطه

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم آبان ۱۳۸۷ساعت 15:4  توسط   | 

باغ ماژورل

 

 

به نام خداوند آب و خداوند خاک

 

بی شک می توان مفهوم روح را در مورد باغها نیز به کار برد. فضای موجود، تاریخچه واحساسات می توانند تشکیل دهنده ی روح یک باغ باشند، امابخش مهمتر علاقه سحر آمیز گیاهان برای رشد در این مکان خاص است. در نتیجه برای به وجود آوردن یک باغ می بایستی روح باغ  فراتر از تنها یک قطعه از طبیعت با تعدادی گیاه ویا نمونه هایی از گونه های مختلف باشد. جالب ترین باغ در مراکش، باغ "ماژورل" آفریده دست یک نقاش وطراح مد است.

ژاک ماژورل (1962-1886) یک نقاش ماهر بود که در نظر منتقد ین خود مرتکب این اشتباه شد که می خواست یک هنرمند تصویری باشد واز این امر نیز مغرور وسرافراز باشد.

اصالتاً اهل لرین،وپسر یک کابینت ساز به نام لویس ماژورل بود ،ژاک در سا ل 1917 برای درمان بیماری خود به مراکش رفت.او سراسر عمر خود را در مسرت وخوشی که در کارهای او نیز مشهود است، گذراند. او در کارهای خود مصمم ،با اراده وساختارگرا است ورویکردی فرهنگ شناسانه نسبت به کشوری که در آن است دارد. او روح موجود در کشوری را که در سر آغاز گذر از ساختار قدیمی خود به ساختار مدرن است، را دریافت می کنند ودر کارهای خود انعکاس می دهد.او درسال 1923 خانه ای بزرگ در گولیک در بخش اروپایی مراکش برای خود ساخت. او خانه را با موزائیک وساختارهای چوبی پررنگ ومتفاوت تزیین کرد وسپس به آماده کردن باغی بزرگ همت گماشت.

در کمتر از چند سال بیش از 1800 نوع کاکتوس ،گل های استوایی وسرخس و400نوع مختلف نخل این باغ کوچک را به بهشت عدن تبدیل کردند.در سال 1931 ماژورل کارگاهی مدرن در نزدیکی خانه به همراه همسرش بنا کرد که به مرکز هنرها وفنون قدیمی هنری تبدیل شد.

ماژورل آفرینش خود را در نمایشگاه بین المللی پاریس در سال 1925 به نمایش گذاشت وبعد از آن به طراحی داخلی هتل معروف "مامنیا" پرداخت که یکی از علاقه مندان به آن "وینستون چرچیل" بود. در سا ل 1955 اندازه باغ کمتر شد وپس از مرگ او به کلی به فراموشی سپرده شد. پس از 1981 "ایوسن لورل" و"پیر برگ" باغ را خریدند وبه شکوه زیبایی قبلی برگرداندند.در حال حاضر باغ متعلق به شرکت ماژورل است.

باغ ماژورل صرف نظراز تنها تاریخچه افراد مشهور ویا استعدادهای ناب،کاری بد یع ونوآورانه است."پیر برگ"       می گوید: همه چیز در اینجا مانند نقاشی است. "ایو سن لورن" که قسمتی از مجموعه های خود را در آنجا طراحی کرده می گوید: من همیشه در رویای این رنگ های زیبا ومنحصربه فرد هستم. این زمین حاصل آفرینش حیرت انگیز یک هنرمند نقاش است. رنگ این باغ ،رنگ آبی کبالتی که در همه جا دیده می شود، رنگی است که دیگر رنگ ها با آن مقایسه می شوند، کف آجری ،کوزه های زرد،نخل های زمردی ،درخشش نیلوفرهای آبی،رزهای زیبا ویاسمن های سفید جای جای این باغ را پوشانیده اند.از هر گذری به گذر دیگر با شنیدن صدای دلچسب آب جاری در حوضچه های محصور با دیوارهای آبی رنگ وراحیه سحرآمیز مگنولیا،اکالیپتوس ،زالزالک،انجیرو رزماری وهم چنین رایحه ها وعناصر مختلف یک نقاشی است،عالیترین اثر هنرمند نقاش است.       

برگرفته از :مجله معماری محوطه

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم آبان ۱۳۸۷ساعت 16:0  توسط   | 

باغ های آبی

به نام خدا

 

یکی از دلایلی که موجب شد طی،قرون متمادی عناصر آبی از بخش های مهم و اصلی باغ ها به شمار آیند تمایل انسانها به پرورش گیاهان آبزی ونگهداری از ماهی ها بود.

 باغ های آبی در گذشته اغلب جنبه اقتصادی ومذهبی داشتند ولی امروزه به کاربردهای تزیینی آن بیشتر توجه می شود. به دلایلی که گفته شد ابتدا باید یک حوض بسازیم و سپس شرایطی را مهیا سازیم تاگیاهان آبزی وماهی ها قادر باشند در آن به راحتی زندگی کنند.

این موجودات نمی توانند به تنهایی زندگی راحتی داشته باشند پس باید شرایط مناسبی را فراهم سازیم تا یک محیط خود کفا ایجاد شود. برای مثال ما می توانیم ماهی ها را درون حوض نگاه داریم اما نیاز به تجهیزاتی خواهیم داشت تا آب را تصفیه کند و عمل اکسیژن دهی را انجام دهد. یا می توانیم گیاهان را به تنهایی پرورش دهیم ولی برای نابود کردن آفات نیاز به سموم وحشره کش های مختلف خواهیم داشت. حال اگر این موجودات در یک محیط قرار گیرند، هر کدام مشکل دیگری را حل خواهند کرد،پس باید حوض را به برکه تبدیل کنیم. در باغ های آبی باید علم وهنر را در هم آمیخت تا به مقصود رسید.کاربرد علم در مواردی چون شیمی آب چرخه حیات، نحوه زندگی موجودات و...است واستفاده از هنر در طراحی وخلق عناصری می باشد که باعث آرامش وتلطیف روح می گردند. مثلا صدای آب درهر حالتی در شنونده ایجاد آرامش می کند. خواه صدای آبشار باشد، خواه صدای چکیدن آرام آب از داخل بامبو.

استفاده از مجسمه ، فواره و... نیز زیبایی غیر قابل وصفی را به محیط هدیه می دهد. امروزه همچنین می توان با استفاده از تکنولوژی،آب را به رقص درآورد وموسیقی ونور های رنگی زیبا را با آن همراه ساخت.

برای ساخت یک برکه ،رعایت اصول معماری بسیار لازم وضروری است. بدنه وکف برکه باید با دقت ساخته شود تا نشت ناپذیر باشد،در غیر این صورت پس از مدتی به باتلاق تبدیل می شود و مشکلات زیادی را به وجود خواهد آورد.

در مطالعات باستان شناسی در مصر و بین النهرین،آثاری از باغ های آبی به دست آمده است. در این مناطق آب رودخانه های نیل،دجله وفرات جهت مقاصد کشاورزی مانند کشت پاپیروس ویا پرورش ماهی و...کانال کشی می باشد. البته پس از گذشت سال ها حاکمان این مناطق کانال های آب را به داخل باغ،کاخ های خود ومعابر کشیدند وبه جنبه زیبا سازی آن نیز توجه کردند.این اقدامات باعث          خنک تر شدن محیط ورشد بهتر گیاهان شد واین مکان ها را به بهشت هایی بر روی زمین تبدیل کرد.

در ایران علاوه بر این اهداف، هدف دیگری نیز مد نظر بود. ایرانی ها می خواستند هنگام محاصره دشمنان ،خود کفا باشند،پس به دور باغ های خود دیوار کشیدند،این حالت به بهترین شکل در چهار باغ نمایان بود،طوری که باغ با دو کانال به چهار باغ تقسیم می شدومعمولادر نقطه طلاقی این کانال ها یک فواره ،برکه ویا کوشک قرار می گرفت.این چهارنهر،نمادی از چهار رودخانه در بهشت بود.ایرانی ها این نهرهارا به بهترین شکل تزیین می کردند.این باغ ها به مرور به شکارگاهی برای حکمرانان وحفاظی برای آبادی تبدیل شد.

متأسفانه این باغ ها به تدریج از بین رفته اند،اما طرح های آن را می توان در نقش قالی ها ونقاشی ها مشاهده کرد.

بدون شک باغ های ایرانی بر اساس باغ های اسلامی طراحی می شدند،زیرا این باغ ها با باغ های یاد شده در قرآن شباهت زیادی داشتند.در چین و ژاپن هم باغ هایی با عناصر آبی وجود داشتند وآب ازارکان اصلی آن ها محسوب می شد،طوری که نام این باغ ها ،آبشارونهرهای پر پیچ وخم را در ذهن همگان تداعی می کند.

اطلاعاتی که از این باغ ها در اروپا وجود دارد به زمان هومر بر می گردد که ازآنها برای پرورش نیلوفر آبی استفاده می کردند. البته پس از مدتی این باغ ها تحت تاثیر باغ های خاورمیانه وژاپنی قرار گرفتند.سپس به مرور ،طراحانی چون( لنسلات براون )و(همفری رپتون) این باغ ها را به باغ هایی با طرح های آزاد و طبیعی تبدیل کردند،گویی آنها قطعه ای از طبیعت بکر هستند.این ایده در اروپا همچنان مورد استفاده قرار می گیرد.     

برگرفته از :مجله معماری داخلی

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم آبان ۱۳۸۷ساعت 15:57  توسط   | 

پل خواجو

 

اين پل را پل شاهی و بابا رکن الدين و شيراز و حسن آباد هم ناميده اند از بناهای شاه عباس دوم صفوی است که در سال 1060 هجری بنا شده است.طول پل 133 متر و عرض آن 12 متر است همان طور كه گفته شد اين پل را به اسامي ديگري نيز ناميده اند. وجه تسميه آن به باباركن الدين اين است كه بر سر راه تكيه باباركن الدين عارف مشهور واقع شده بود، حسن آباد مي ناميدند، به اين علت كه شالوده آن در عصر (حسن بيك تركمان) ريخته شد، شيراز گفته اند به خاطر آنكه مسافران شيراز درآن زمان از روي اين پل عبور مي كرده اند و بالاخره به اين سبب به پل خواجو نامبردار شده بود كه در محله خواجو قرار داشت.

  پل خواجو به دليل معماري و تزئينات كاشيكاري بر ساير پلهاي زاينده رود برتري دارد.پل خواجو كه در عصر صفويه يكي از زيباترين پلهاي جهان به شمار مي رفت در اصل به منزله سد و بند بود. به اين معنا كه با بستن دهانه هاي پل در ضلع غربي درياچه اي به وجود مي آمد.در وسط هريك از دو ضلع شرقي و غربي پل ساختماني بنا شده كه شامل چند اتاق مزين به نقاشي است. اين ساختمان كه (بيگلربيگي) ناميده مي شود در آن عصر اختصاص به بزرگان و امرائي داشت كه به هنگام ايجاد درياچه مصنوعي مسابقات شنا و قايقراني را تماشا مي كرده اند.

  شعراي اصفهان درباره پل خواجو اشعار زيبايي سروده و در طي اين سروده ها زيبائي هاي آن را توصيف كرده اند. از جمله اين شعرا صائت تبريزي است كه با قصيده اي بلند بالا يكي از روزهاي جشن و چراغاني را ذكر مي كند كه در كنار پل خواجو برگزار شده است.به نوشته محققين و مورخين كه درباره سلسله صفويه بررسي كرده اند: هدف شاه عباس دوم از احداث پل خواجو ارتباط دو قسمت محله خواجو و دروازه حسن آباد با تخت فولاد و راه شيراز بود.

  بطور كلي وجود "تزئينات كاشيكاري فراوان و پشت بغل هاي چشمه هاي پايين و غرفه هاي بالاو نماي غرفه هاي طرفين با كاشيهاي الوان" پل خواجو را در شمار آثار بسيار ممتاز اصفهان قرار مي دهد بطوري كه كليه سياحان و جهانگرداني كه در دوره هاي مختلف به اصفهان آمده اند زيبائيهاي پل خواجو را وصف كرده و آن را در زمره شاهكارهاي مسلّم معماري ايراني، اسلامي به شمار آورده اند.

 

منبع:سایت Mtc.ir

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۷ساعت 16:5  توسط   | 

مسجد جامع

 

   قديمیترين بنای تاريخی اصفهان را بايد مسجد جمعه يا مسجد جامع اصفهان تلقی کرد. سيمای فعلی مسجد عمدتاً مربوط به اقدامات دوره سلجوقی است اما تعميرات و الحاقات آن به دورانهای بعد به خصوص عصر صفويان مربوط می شود . اما در کاوش های باستان شناسی مراحل قبل از سلجوقی هم به دست آمده که به دوران آل بويه و قرن سوم هجری باز می گردد. در همين کاوش ها آثار قبل از اسلام نيز کشف شده است. مسجد دارای وروديهای متعدد است که هر يک فضای مسجد را به بخشهايی از بافت پيرامون آن مربوط می کند اين ورودیها همه در يک زمان ساخته نشده اند و هر يک در مقطعی از تاريخ و در ارتباط با ساختمان درون و بيرون بنا به وجود آمده اند. گذرها و معابری که در گرداگرد مسجد وجود دارند بيانگر ارتباط گسترده ای است که مسجد با بافت قديم شهر دارد.مسجد جامع اصفهان با نقشه چهار ايوانی بنا شده و از آنجا که ابداعات هنری و معماری 15 قرن دوران اسلامی را در خود گرد آورده است يکی از بهترين آثاری به شمار می رود که در دنيای امروز شهرت دارد. با توجه به منابع و مآخذ مختلف اين نکته مشخص می شود که مسجد جامع در طول زمان به سبب آتش سوزی و جنگ های متعدد و نا آرامی های دوران های مختلف آسيب فراوان ديده و دوباره بازسازی و مرمت شده است.

 

چهار ايوان اطراف ميدان مشخص کننده شيوه مسجد سازی ايرانيان است که پس از احداث آن در ساير مساجد نيز رواج يافته است. اين ايوان ها که به نامهای صفه صاحب در جنوب صفه درويش در شمال صفه استاد در مغرب صفه شاگرد در مشرق ناميده می شوند با تزئينات مقرنس سازی و کاربندی يکی از فنون بسيار جالب معماری ايران را بيان می دارد.

نمای داخلی صحن مسجد و کاشيکاری های آن مربوط به قرن نهم هجری است که احتمالاً مناره ها نيز مربوط به همين زمان می باشند . به طورکلی بنای کنونی مسجد جامع اصفهان شامل بخشهای زير می باشد:

- شبستان مسجد : اين شبستان که بر ستون های مدور استوار است که با گچبريهای بسيار زيبا تزئين شده است. اين قسمت مربوط به عصر ديلميان است.

- گنبد و چهل ستونهای اطراف آن که در ايوان جنوبی مسجد واقع شده و در فاصله سالهای 465 تا 485 هجری قمری بنا شده است. اين گنبد در زمان سلطنت ملکشاه سلجوقی و وزارت خواجه نظام الملک ساخته شده از نمونه های نادر ساختمان های عصر سلجوقی است. ايوانی که در جلوی اين گنبد آجری واقع شده در اوائل قرن ششم هجری بنا گرديده و سقف آن از مقرنس های درشت ترکيب شده است. اين گنبد دارای زيباترين طرحهای تزئينی ساخته شده از آجر و گچ ميباشد.

 - گنبدی که در بخش شمالی حياط مسجد واقع شده و قرينه گنبد خواجه نظام الملک است در سال 481 بنا گرديده است. احداث اين گنبد را به ابوالغنائم تاج الملک يکی ديگر از وزرای عصر سلجوقی نسبت می دهند.

- ايوان معروف به صفه صاحب که در دوران سلجوقی ساخته شده و تزئينات آن مربوط به عصر قراقويونلو و صفوی است. در اين قسمت کتيبه هائی از دورانهای مختلف از جمله صفويان به چشم می خورد.

- ايوان غربی معروف به صفه استاد که در عصر سلجوقی بنا شده و در دوره صفويان با کاشيکاری تزئين شده است . در اين صفه علاوه بر خطوط ثلث و نستعليق که به تاريخ 1112 هجری قمری و در زمان سلطنت شاه سلطان حسين کتابت شده عباراتی به خط بنائی بسيار زيبا و با امضاء محمد امين اصفهانی نوشته شده است.

با مطالعه اين عبارات و دقت در خطوط بنائی اين ابيات بسيار زيبا مشخص می گردد.چون نامه جرم ما به هم پيچيدند بردند و به ميزان عمل سنجيدندبيش از همه کس گناه ما بود ولی ما را به محبت علی بخشيدند

رو به روی اين ايوان، صفه شاگرد قرار دارد که در عصر سلجوقی بنا شده و در قرن هشتم و يازدهم هجری قمری در دوران حکومت ايلخانان و صفويه تزئيناتی به آن اضافه شده است.

اين ايوان فاقد تزئينات کاشيکاری است و با مقرنس های آجری تزئين شده است. در اين ايوان سنگ مرمر يکپارچه نفيسی است که در اطراف و بالای آن لوحه ها و کتيبه هايی نوشته شده است. در منتهی اليه ضلع شرقی مسجد جمعه صفه عمر واقع شده که کتيبه تاريخی هلال ايوان آن به سلطنت سلطان محمود آل مظفر اشاره می کند. تاريخ اين کتيبه 768 هجری قمری است و خطاط آن عزيز التقی الحافظ می باشد.

در سقف اين صفه خطوط تزئينی و تاريخی به چشم می خورد که با خط بنائی عبارات مذهبی و سازنده بنا به نام مرتضی بن الحسن العباسی الزينبی نوشته شده است . علاوه بر آن در اين صفه نام استاد کاران ديگر همچون حسن کاروان کاشيکار و کوهيار الابرقوهی خطاط کتيبه محراب صفه به چشم می خورد.

- در شمال ايوان استاد شبستان کوچکی قرار دارد که زيباترين محراب گچبری مسجد را در بر دارد . اين شبستان که به مسجد الجايتو نيز معروف است دارای محرابی است که به مثابه گوهری تابناک از هنر ايرانی در جهان از شهرتی عظيم برخوردار است. بر اين محراب زيبا نام سلطان محمد خدابنده ايلخان مشهوری که قبل از تشرف به دين اسلام لقب الجايتو را داشت و بعد از مسلمان شدن خود را خدا بنده ناميد و وزير دانشمند او محمد ساوی و سال ساختمان آن يعنی 710 هجری قمری به چشم میخورد.

زيباترين منبر منبت کاری موجود در مسجد جمعه اصفهان نيز در اين مسجد قرار دارد که سال ساخت آن ذکر نشده است. از مسجد اولجايتو به شبستان زمستانی بيت الشتاء می رسيم که به موجب کتيبه سر در آن در زمان تيموريان به دستور عماد بن المظفر ورزنه ای ساخته شده است. به همين علت به شبستان عماد نيز معروف است اين شبستان با شکوه دارای ستون های قطور کوتاه و اتاقهای خيمه ای شکل است. در وسط هر چشمه طاق يک قطعه سنگ مرمر شفاف نصب شده که نور شبستان را تأ مين میکند.

شبستان جنوب شرقی مسجد که احتمالاً کتابخانه عظيم و مشهور خواجه نظام الملک را در بر داشته در بمباران شهر اصفهان تخريب گرديده که مجدداً به شيوه اول بازسازی شده است.

- اين اثر نفيس و با شکوه به علت در بر داشتن نمونه های گوناگون ادوار مختلف اسلامی از نظر فنی و هنری اهميت بسياری داشته و از شهرت جهانی برخوردار است. اين شهرت و نفاست همه ساله گروه های بی شماری از علاقمندان و پژوهشگران را به خود جلب می کند حاصل اين مطالعات، مقالات و رسالات و کتب متعددی است که به وسيله معماران و مهندسين و باستان شناسان مشهور جهان و ايران به رشته تحرير در آمد که اغلب آنها به زبان فارسی ترجمه شده اند.

به طور کلی به همان اندازه که ميدان نقش جهان و عمارات تاريخی اطراف آن ياد آورد معماری و هنر دوران صفوی است مسجد جمعه و محلات پيرامون آن افسانه زندگی در عهد سلجوقيان و روزگار پيش از آن را بيان می دارد.

منبع:سایت Mtc.ir

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت 14:25  توسط   | 

اتشگاه

اتشگاه

  قديمي ترين اثري كه هم اينك از گذشته هاي دور اصفهان در اين شهر وجود دارد بنائي موسوم به آتشگاه است كه در جاده اصفهان به نجف آباد در نزديكي منارجنبان برفراز يك تپه سنگي قرار گرفته است.

اكثر مورخين اسلامي از جمله ابن خردادبه و حمداله مستوفي و ابن حوقل از اين بنا نام برده و آن را آتشكده معرفي كرده اند و دانشمندان خارجي نيز درباره آتشگاه پژوهش و بررسي كرده اند كه از جمله آنها ماكسيم سيرو و آندره گدار فرانسوي هستند.

 

آنچه مهم است خشتهای تشکيل دهنده ويرانه های فعلی آتشگاه است که از نظر اندازه کمتر اثری دارای اينچنين خشت هائی است که به گفته کارشناسان اين خشت ها از ملات همراه گل با ريگ ريزه هائی است که نی های حاشيه زاينده رود را نيز به آن اضافه می کرده اند تا استحکام بيشتری داشته باشد. بررسی دانشمندان نشان می دهد وجود کوه آتشگاه در جلگه مسطح ماربين و ساختمانی که برفراز آن ساخته شده و همچنين همجواری يکی از روستاهای بسيار قديمی اصفهان با آن (يعنی سده قديم و خمينی شهر امروز) قديمی ترين مراکز اجتماع انسانها را در حول و حوش اين تپه قديمی تأئيد می کند.

 

 زمان ساخت بنا را قديم تر از عصر ساسانيان می دانند. مطالعات مؤسسه (ايزمنو IZMEO) قدمت بنای آتشگاه را به دوران تمدن عيلام و حکومتی می رساند که انزان ناميده می شده است. اين نظر را مطالعات و پژوهش های انجام شده بر روی آتشکده های بر جای مانده از دوران ساسانی در نطنز و کاشان و يزد و آذربايجان و نائين تأييد می کنند.

چرا که در آن روزگاران آتشکده ها را بر روی کوه يا بر فراز تپه نمی ساختند بلکه آتشکده ها در مکانهايی احداث می شدند که دسترسی به آنها آسان باشد بنابراين می توان با قاطعيت آتشگاه اصفهان را نشانه ای از حضور تمدن های قديم تر از ساسانی و سلسله های قبل از آن به شمار می رود.

از آنجا که سازه بنای آتشگاه از خشت و گل است طبعاً در برابر عوارض طبيعی آسيب پذير بوده و دچار ضايعات فراوانی شده است که عمليات استحکام بخشی و مرمتی بر رویآن انجام شده است.

 

 

منبع:سایت Mtc.ir

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم آبان ۱۳۸۷ساعت 16:23  توسط   | 

كاخ عالي قاپو

 

  در غرب ميدان نقش جهان و روبروی مسجد شيخ لطف الله عمارتی سر بر افراشته که به عنوان يکی از مهمترين شاهکارهای معماری اوائل قرن يازدهم هجری از شهرتی عالمگير برخوردار است.

 

با توجه به منابع و مأخذ موجود درباره سلسله صفوی و همچنين با در نظر گرفتن بررسی های انجام شده در مورد اين ساختمان زيبا و رفيع چنين استنباط می گردد که کاخ عالي قاپو دروازه مرکزی و مدخل کليه قصرهائی است که در دوران صفويه در محدوده ميدان نقش جهان احداث شده اند.

در حقيقت اين بنا به مثابه يک ورودی بزرگ و با شکوه ميدان نقش جهان را به مجموعه دولتخانه و عماراتی مانند رکيب خانه، جبه خانه، تالار تيموری، تالار طويله، تالار سرپوشيده و کاخ چهلستون و ديگر عمارات مربوط می کرده است.

اصل بنا در دوره شاه عباس اول احداث شده و در دوره جانشينان او الحاقات و تعميراتی در آن انجام شده است. ساختمان دارای 5 طبقه است که هر طبقه تزئينات مخصوصی دارد. اگر چه اين قصر در دوره های بعد از صفويه لطمات فراوان ديده است، هنوز نيز شاهکارهائی از تزئينات و نقاشی های عصر صفويه در آن، بينندگان را به تحسين وامی دارد.

عالي قاپـو مرکب از دو کلمه «عالی» و «قاپو» است که با هم به معنای «سردر بلند» يا «درگاه بلند» هستند. از اين سر در بلند که تماماً با سنگ سماق ساخته شده به قصر وارد می شويم و به وسيله پلکانی که در دو طرف تعبيه شده اند به طبقات فوقانی می رسيم.

در طبقه همکف دو تالار وجود دارد که در آن روزگار به امور اداری و ديوانی اختصاص داشت و صدرخانه يا کشيک خانه ناميده می شدند.

در طبقه سوم، ايوان بزرگی است که بر 18 ستون بلند و رفيع و استوار است. اين ستون ها در آن زمان پوشيده از آئينه بوده و سقفی با صفحات بزرگ که با نقاشی ها و آلت های چوبی تزئين شده بودند بر فراز آن قرار گرفته است. در وسط اين ايوان حوض زيبائی از مرمر و مس وجود دارد که قرينه آن در تزئينات زير سقف انعکاس يافته است.

اين تالار از الحاقات کاخ است که در دوران جانشينان شاه عباس اول بنا شده است. در پشت اين ايوان تالار بزرگی است با اتاقها و طاقهای بسيار که نقاشی های زيبائی بر ديوارهای آن مشاهده می شود. از ايوان کوچکی که پشت اين تالار است گنبد زيبا و ساده توحيد خانه نمايان است. در دوران صفويه در شبهای جمعه گنبد محل تجمع صوفيان و دراويش بود. سالنی که اين گنبد بر فراز آن استوار است و اتاقهای اطراف آن در حال حاضر به کلاسهای درس دانشگاه پرديس اصفهان اختصاص دارد. اکثر جهانگردان و سياحان خارجی و همچنين نمايندگان کشورهای مختلف اين تالار را به منزله جايگاهی دانسته اند که از آن مسابقات مختلف و بازيهای معمول آن عصر مثل چوگان بازی و غيره را تماشا می کرده اند. طبقات بعدی هر کدام شامل يک سالن بزرگ در وسط و چندين اتاق کوچک در اطراف هستند.

آنچه عالي قاپو را در عداد آثار باشکوه و بسيار نفيس قرار داده است علاوه بر مينياتورهای کار هنرمند معروف عصر صفوی رضا عباسی، گچبری های آخرين طبقه است که تالار آن به «اتاق موسيقی» يا «اتاق صوت» نيز معروف است. در اين قسمت از کاخ شکل انواع جام و صراحی در ديوار تعبيه شده است ساختن و پرداختن اين اشکال به غير از نمايش زيبائی و خلاقيت و ابتکار هنرمخندان گچکار برای اين بوده است که انعکاسات حاصله از نغمه های نوازندگان و اساتيد موسيقی به وسيله اين اشکال مجوف گرفته شود و صداها طبيعی و بدون انعکاس به گوش برسند.

«فرد ريچاردز» که خود نقاش معروفی بوده و در اواخر عصر قاجاريه به ايران آمده درباره تزئينات گچبری اين اتاق می نويسد: « ... اين تورفتگی ها مانند قطعات مختلف بازی معما با تناسب خاصی پهلوی يکديگر قرار گرفته اند... » گذشته از گذشت زمان که متأسفانه به عاليقاپو لطمات فراوان زده است عوامل مخرب ديگر مانند حمله و استيلای افغانها و چنگ های مختلف و انتقال پايتخت از اصفهان و بی توجهی حکام بعد از صفويه خسارات جبران ناپذيری به بنا وارد آورده است.

در دوران قاجاريه عالي قاپو چند سال محل سکونت و کار ظل السلطان بود و او تغييراتی در کتيبه های آن داد. کتيبه های جبهه شرقی بنا و الواح خط نگاشته سردر ورودی که طی اشعاری به تعميرات سال 1274 اشاره می کند مبين همين مطلب است.

در چهل ساله اخير به دليل آن که خطر ويرانی کاخ عاليقاپو را تهديد می کرد و همچنين به علت توجه مردم و ارگانهای دولتی به ميراث های فرهنگی، مرمت هائی توسط هيأت های متخصص داخلی و خارجی در آن انجام گرفته است.

بطور کلی بنای عاليقاپو به عنوان يک بنای تشريفاتی خوش ساخت و زيبا دستاورد ديگری است از هنر معماری دوران صفويه که از فراز آن منظره شهر باستانی اصفهان و تغيير و تحول 1000 ساله آن به خوبی نمايان است

 منبع:سایت Mtc.ir

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۸۷ساعت 11:50  توسط   | 

سي و سه پل يا پل الله ورديخان

 

 

 

 يکی از پلهای زيبا و جالبی که در دوران صفويه بر روی زاينده رود احداث شد سی و سه پل است اين پل در گذشته «پل جلفا» ناميده می شد (زيرا از اين طريق به جلفا که تازه احداث شده بود می رسيدند). به «الله ورديخان» نيز معروف است زيرا سردار مشهور شاه عباس اول که به ساختن اين پل مأمور گرديد به اين نام ناميده می شود.اين پل که چهارباغ عباسی را به چهارباغ بالا متصل می کند قبلاًٌ 40 چشمه داشته اما امروز بيش از سی و سه چشمه آن باقی نمانده است و بقيه آنها مسدود شده اند. پل 295 متر طول و 13/75 متر عرض دارد و در زمره اولين آثاری است که شاه عباس اول دستور ساختن آن را داده است.

 

 در طرفين پل معبر باريک مسقفی است که در سراسر طول پل ديده می شود. سی و سه پل دارای يک پياده رو برای گردش در بالا و يک پياده رو در پايين است. پياده رو پايطن گذرگاه مسقفی است که ميان پايه های مرکزی پل و به فاصله کمی از بستر رودخانه ايجاد شده است. از گفتنیهـا دربـاره سـی و سـه پـل اينـکـه در دوران صـفـويه جـشـن «آبريزان» يا «آبريزکان» در کنار زاينده رود و در نزديکی اين پل برگزار می شده است. در اين جشن که در سيزده تيرماه هر سال برگزار میشد مردم با پاشيدن آب و گلاب به روی يکديگر در اين مراسم شرکت می کرده اند.چ

  مصالحی که در ساخت سی و سه پل به کار رفته:

آجر در قسمت فوقانی و سنگ در طبقه تحتانی پل است. پل الله ورديخان که در سال 1011 هجری بنا شده است از آثار مشهور اصفهان است که اکثر سياحان و جهانگردان به توصيف آن پرداخته اند. يکی از خارجيانی که سی و سه پل را در اواخر حکومت قاجارها ديده است درباره آن می نويسد:

  اين بنای زيبا که با وجود مرور زمان با بزرگی و مشخصات آن سالم مانده است ارزش آن را دارد که برای ديدنش به اصفهان رفت، هر چند احتمالاً از کسی هم انتظار نمی رود که برای ديدن شايد باشکوه ترين پل جهان چنين کاری بکند.

 

منبع:سایت Mtc.ir

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۷ساعت 15:49  توسط   | 

بن سای

 

ب:فرم دادن درخت

بعد از 3 تا 4 سال می توانید تنه یا شاخه ها را با کمک سیم فرم دهید وبعد از 5 تا 6 سال یک بن سای جوان وزیبا بدست می آید که آماده انتقال به گلدان مخصوص بن سای است.

این کار از طریق هرس یا با کمک سیم انجام میشود. قبل از شروع کار درخت را به دقت زیر نظر بگیرید وفرم آینده ی آن را مجسم کنید. بعد از شاخه ها وجوانه های مازاد را ببرید. اگر نوک درخت را کوتاه کنید شاخه های اطراف بیشتر رشد می کنند. در ختان برگ دار را می توان تقریباً بدون کمک سیم فرم داد چون هر جوانه جهت رشد شاخه را نشان می دهد. در درختان سوزنی عمدتاً نمی توان از سیم صرف نظر کرد. اگر می خواهید فرم جارویی بدست آورید نوک درخت را آنجایی ببرید که تنه ی درخت تمام می شود. اکنون تمام شاخه ها را یکسان رشد دهید. با هرس مرتب یک فرم گرد به دست می آید.

هدف از این کار این است که از یک درخت جوان یا یک درخت خام یک بن سای زیبا درست کنیم .فرم های سنتی ژاپنی میتوانند برای این کار الگو باشند وما از آنها الهام می گیریم ونباید الزاماً به آنها بسنده کنیم. هر کشور یا منطقه   جغرافیایی، فرم درختان مخصوص خود را دارد دوستداران بن سای اغلب با تماشای درختان زیبا وکهن در طبیعت چشم خود را به اشکال مختلف عادت می دهند وحتی از آنها عکس یا نقاشی تهیه می کنند واز آنها برای فرم دادن درختان خود الهام می گیرند. ولی یک اصل اساسی استادان بن سای ژاپنی را همیشه سرمشق کار های خود قرار دهید:

یک بن سای همیشه باید کاملاً طبیعی باشد وفرم ورشد تیپیک هر درخت باید کاملاً رعایت شود، بدین جهت نمی توان مثلاً از یک چنار فرم آویز درست کرد. این خود دلیل بر آن است که بن سای یک درخت فانتزی نیست بلکه عکسی است از طبیعت به صورت کوچک. کوچک ماندن این درختان بدلیل دو عامل اصلی است : 1-اندازه ی گلدان که معمولاً عمق کمی دارد و اجازه نمی دهد ریشه ی درخت بی اندازه رشد کند.2- هرس مرتب شانه ی جوانه ها وریشه ی درخت.

درختان مینیاتوری در طبیعت نیز یافت می شوند، مثلاًدر مناطق کوهستانی که عوامل طبیعی جلوی رشد درخت را می گیرند. با این حال آنها طبیعی وسالم وقوی هستند.

 

نوشته : کامران افراشته    برگرفته از:مجله ی معماری محوطه    

+ نوشته شده در  دوشنبه بیستم آبان ۱۳۸۷ساعت 9:36  توسط   | 

بن سای

 

تهیه درخت از مراکز پرورش گیاه وباغ های گل

در اغلب این اماکن درختان مناسب برای بن سای یافت می شود. چون آنها در گلدان پرورش یافته اند اکثراً ریشه های پری دارند و رشدی کم. زمان خرید درخت توجه کنید که شاخه های زیرین درخت سالم وپر باشند وفرم تنه نیزجالب باشد. نحوه پیرایش این درختان مانند درختان دیگر بن سای است. توجه داشته باشید که زیاد در کار عجله نکرده وپله پله جلو بروید. مثلاً تعویض گلدان و فرم دادن درخت با سیم را همزمان انجام ندهید بلکه صبر کنید تا درخت دوباره شروع به رشد کند.ریشه های اصلی درخت اکثراً زیر خاک وپوشیده هستند بدین جهت اول خاک روی گلدان را با احتیاط با چنگک دور کنید تا به ریشه های اصل درخت برسید. سپس ریشه های افقی را حفظ کنید.توجه کنید که خاک گلدان کاملاً نریزد ،زیرا ریشه مویی ممکن است با خاک درخت جدا شوند. ریشه های افقی را نیز یک سوم کوتاه کرده ودر یک گلدان مناسب در خاک استاندارد وبن سای بکاریم ومانند دیگر درختان که قبلاً توضیح داده شد نگه داری کنید.بعد از 2 سال می توانید ریشه ها را دوباره هرس کرده وداخل گلدان بن سای بکارید.

پیرایش وفرم دادن درختان جوان

الف:تعویض گلدان

هر چه زودتر پیرایش درخت شروع شود نتیجه بهتر به دست می آید. بهترین سن درخت برای این کار بین 2 تا 3 سال است. این درختان بین 15 تا20 سانت وتنه آنها به اندازه ی یک مداد است.ابتدا با احتیاط خاک اطراف ریشه ها را شانه وحدود یک سوم آن را کوتاه کنید.سعی کنید ریشه های اطراف تنه حفظ شوند و بیشتر در صورت امکان ریشه های عمودی را قطع کنید. سپس درخت را در یک گلدان مناسب و خاک معمول بن سای بکارید طوری که ریشه ها اطراف تنه قرار گیرند. بعد از چند هفته نگه داری در مکان سایه می توان درخت را به آرامی به آفتاب عادت داد.بعد از 6 هفته   کود دهی را شروع کنید. بهترین زمان برای این کار فصل بهار است،زمانی که درخت تازه دارد جوانه نیز می زند، که باید هر 2سال تکرار شود.

گلدان بن سای:

در یک بن سای خوب باید،ریشه تنه،شاخه و برگ ها ابعاد مناسب داشته باشند. در خت وگلدان باید کاملاً با هم هماهنگ باشند. درختان صاف وعمودی گلدانی با عمق کمتر می طلبند. فرم های کج وخوابیده برای حفظ تعادل به گلدانی با عمق بیشتر نیاز دارند. درختان کهن باید در گلدانی سنگین وبا وقار کاشته شوند. اگر به گلدان بن سای دسترس نداریم در بعضی سفال فروشی ها می توان گلدان یا زیر گلدانی هایی یافت که مستطیل یا بیضی یا گرد هستند و از آنها می شود برای این کار استفاده کرد. طول گلدان باید حدود دو سوم بلندی درخت وعمق آن حدوداً به اندازه قطر تنه باشد.

خاک مخصوص بن سای:

خاک استاندارد بن سای از یک قسمت خاک برگ یا تورف،یک قسمت خاک رس یک قسمت شن نرم رودخانه ترکیب   می شود. درختان جوان وبرگ دار در حال رشد به خاک سبک تری نیاز دارند که قسمت خاک رس آن کمتر باشد. درختان سوزنی ودرختان پیر در خاکی بهتر رشد می کنند که قسمت شن آن بیشتر باشد مثلاً یک قسمت خاک برگ یا تورف ،یک قسمت خاک رس ودو قسمت شن. هر استاد بن سای با کسب تجربه ترکیب خاک بخصوص خود را پیدا میکند.

خاک برگ یا تورف هوموس گیاه را تأمین می کند، شن زهکشی خاک را میزان می کند زیرا درختان بن سای رطوبت را می پسندند ولی خیسی خاک را نمی پسندند وخاک رس تنظیم کننده ی اسید نمک در خاک است. قبل از مخلوط کردن بگذارید شن وخاک رس خوب خشک شود گرد وخاک را از آن جدا کنید زیرا گرد باعث گرفتگی خاک می شود و      نمی گذارد آب راحت رد شود .بعضی از گیاهان خاک اسیدی می پسندند مانند آزاله ، برای این گیاهان تر کیبی از دو قسمت خاک رس، دو قسمت شن وپنج قسمت تورف مصرف کنید.
+ نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم آبان ۱۳۸۷ساعت 16:42  توسط   | 

بن سای

 

قلمه سرعت بیشتری به کار شما می دهد.از یک درخت سالم ومناسب قلمه های یک یا دو ساله(بستگی به نوع درخت) تهیه کرده وآنها را در اوایل بهار در مخلوطی از دو قسمت ماسه ویک قسمت خاک می کاریم وبا نایلون وشیشه روی آن را  می پوشانیم. اگر از هورمون ریشه بانام تجاری (پوکن)استفاده کنیم نتیجه ی بهتری می گیریم .در پاییز اکثر قلمه ها ریشه کرده و بهار بعد می توانیم آنها را از هم جدا کرده ودر گلدان تک تک بکاریم. بعد از دو سال می توانیم به فرم دادن وهرس بپردازیم.تمام روش های تعریف شده در کتب باغبانی ازدیاد گیاهان را نیز می توان به کار برد.     

یکی از بهترین وسریعترین روش ها برای بدست آوردن یک درخت زیبا روش (ایر لایرینگ) است.   در این روش یک شاخه درخت را که می تواند تا قطر 5سانتیمتر باشد ریشه می دهیم. برای این کار اول یک شاخه ای را که جالب رشد کرده باشد انتخاب می کنیم ودر جایی که می خواهیم ریشه دهد را با یک چاقوی تیز یا کاتر به صورت 7 می بریم. توجه کنید که قسمت بریده شده داخل گوشت شاخه نیز برود ولی شاخه آنقدر نازک نشود که بشکند. آن قسمت را کمی هورمون ریشه پاشیده ودور آن را با خزه پوشانده و با نایلون سیاه بالا وپایین آن را می بندیم وهمیشه مرطوب نگه می داریم .اکثر درختان تا پاییز ریشه کرده ومی توانیم زیر قسمت ریشه کرده را با اره ببریم وداخل مخلوطی ازخاک بن سای در گلدانی مناسب بکاریم. از سال بعد می توانیم فرم دادن و هرس درخت را شروع کنیم. توجه کنید که ریشه درخت در فصل زمستان به هیچ وجه یخ نزند. بسیاری از درختان زیبای ژاپنی به این روش جمع آوری وبعدها سال ها پیرایش شده اند.

جمع آوری بن سای درطبیعت

بهارو پاییزبهترین وقت برای جمع آوری درخت در طبیعت است. در سال های دور ژاپنی ها در فصل بهار به کوهستان می رفتند تا درختان مناسب بن سای را از آنجا جمع آوری کنند. این کار هنوز در تمام دنیا در میان دوست داران بن سای  بسیار محبوب است. مکان های کوهستانی ،جنگل های شمال وغرب ایران و بستر های رودخانه ها مکان های مناسبی برای این کار در ایران هستند. قبل از جمع آوری درختی در طبیعت ریشه درخت را دقیقاً کنترل کنید که ریشه کافی داشته باشد وامکان زنده ماندن آنها هم زیاد باشد. اکثر درختانی که در میان صخره هاریشه می کنند، ریشه های قطور وبسیار بلندی دارند که میان صخره ها قفل شده اند. جابجایی این درختان بسیار مشکل وشانس زنده ماندن آنها بسیار کم است. زمانی که درخت مناسبی پیدا کردیم ابتدا شاخه هایی را که مطمئن هستید اضافه می باشند با قیچی یا اره ببرید. بعد به اندازه ی تاج درخت یک دایره دور درخت بکشید وبا بیل یا بیلچه یک خندق دور درخت بکنید و کم کم به زیر ریشه ها بروید.اکثر درختان در وسط ریشه ها یک ریشه قطور دارند که مستقیم به پایین رشد کرده است. این ریشه باید بریده شود.بعد با دقت طوری که خاک اطراف ریشه ها لطمه نخورد آن را با روزنامه مرطوب ونایلون ببندید. در خانه نایلون وروزنامه را با دقت دور کرده ودر یک گلدان مناسب که خیلی کوچک نباشد در مخلوطی از خاک وماسه 1به2 بکارید. گلدان را در ماه های اول در سایه نگه دارید ومرتب برگها را با اسپری مرطوب کنید.بعد از دو سال می توان ریشه درخت را هرس کرده وداخل گلدان بن سای کاشت.

پیوند برای بن سای مناسب نیست زیرا مکان پیوند به مرور کلفت می شود وتنه درخت را از حالت طبیعی آن خارج     می کند.
+ نوشته شده در  شنبه هجدهم آبان ۱۳۸۷ساعت 13:54  توسط   | 

روش های تولید بن سای

 

     آسان ترین راه به دست آوردن یک بن سای خرید یک درخت آماده است.این درختان بیشتر در چین تولید شده اند وکیفیت آنها عموماً مطلوب نیست.در سالهای شصت وهفتاد میلادی که بن سای در اروپا وآمریکا شناخته وبسیار محبوب گردید، کشورهای خاور دور مانند چین وتایلند به تولید انبوه این درختان روی آوردند.محصولات آنها از درختان ژاپنی ارزانتر وبا کیفیت پایین تری در مزرعه های وسیع وکاملاً مکانیزه تولید می شوندو بازارهای اروپا و آمریکا را اشباع کردند. حتی در سوپرمارکت ها نیز بن سای عرضه می شود. اما اکثر درختان خشک می شدند وتعداد زیادی از خریداران مأیوس می شدند.بن سای خوب وبا کیفیت قیمت طبیعتاً بالایی دارد.

بهترین ولی طولانی ترین روش به دست آوردن یک بن سای ازدیاد از طریق بذر یا قلمه است که البته نیاز به یک زمان پنج تا هفت سال دارد تا یک درخت جوان ولی زیبا از آن به دست بیاید.قشنگی این روش در آن است که درخت از ابتدا به طور صحیح فرم داده می شود و پرورش دهنده از ابتدا تکامل ورشد درخت را زیر نظر دارد.در یک کارگاه آموزشی   بن سای زیر نظر جان ناکا  استاد مطلق بن سای در آمریکا که در آن زمان 75 ساله بود،من از ایشان سوال کردم که آیا هنوز از بذر یا قلم استفاده می کنند وایشان جواب داد که فلسفه ی بن سای همین است.رسیدن به هدف نهایی مهم نیست،بلکه لذت واقعی در همراه بودن با درخت در راه تکامل آن است .

 بهترین زمان برای جمع آوری بذر پاییز است. در پارک ها وجنگل ها درختان بسیار زیبا یافت می شوند.بذر را از درختی انتخاب کنید که سالم ودارای برگ یا گل ویامیوه ی کوچک باشد که بعدها با اندازه ی بن سای متناسب باشد

برگ ها به مرور زمان کوچک می شوند ولی گل ومیوه براساس ژنتیک به اندازه ی اصلی خود باقی می مانند. بذرها را در مکانی خشک وخنک تا بهار نگه داری کرده وسپس در مخلوطی از یک قسمت خاک و دوسوم ماسه بکاریم. اگر قبل از کاشت، بذرها راچند روز در ظروف آب بگذارید بهتر سبز می شوند. بعد از یک تا دو سال می توانید جوانه هارا از هم جدا کرده ودر گلدان مناسب بکارید و بعد از 3 سال پیرایش آنها را شروع کنید.

 

نوشته : کامران افراشته    برگرفته از:مجله ی معماری محوطه                     BONSAIبن سای    

 

+ نوشته شده در  جمعه هفدهم آبان ۱۳۸۷ساعت 11:32  توسط   | 

شیشه های برج میلاد

با سلام و تقدیم احترا

آسمان خراشها با اينکه در اکثر  نقاط جهان با شکوه و زيبايی خاصی سربرافراشته اند اما در عين حال با مخاطرات زيادی نيز روبه رو هستند. هر چه ساختمان بلندتر باشد اثر بلایای طبيعی مانند سقوط ، باد و زلزله افزايش می يابد.لیکن با وجود احتمال روبرو بودن با چنین خطراتی ، معماران همچنان به طراحی ساختمانهای بلند و بلندتر ادامه میدهند و این کار به مسابقه ای برای تسخیر آسمان و کسب عنوان بلندترین ساختمان جهان تبدیل شده است.

 پروژه ساخت چهارمین برج بلند مخابراتی دنیا ، برج ميلاد  را می توان بزرگترين  پروژه معماری و ساختمانی معاصر ايران بشمار آورد.

 یکی از پیچیده ترین قسمتهای برج ، نمای شیشه ای آن است که در ارتفاع بسیار بالائی قرار دارد و در مقایسه با دیگر برج های مخابراتی دنیا  میزان شیشه بیشتری در ساختار آن به کار رفته است.

در پروژه برج ميلاد ، بعلت دشواری کار ، رقابتی سنگين بين ونوس شيشه و سازندگان نام آورخارجی برای تامين شيشه های برج وجود داشت که در نهایت این مجموعه توانست  پیروز این میدان باشد.

 

 از انجائیکه این مجموعه به عنوان نماد نوین تهران مطرح شد رعایت تمامی اصول فنی و ایمنی از الزامات کار تعریف شد .در این راستا بایستی شیشه هایی طراحی و تولید می گردید تا تمامی ویژگی های تعریف شده را دارا باشند.  

مساحت  شيشه ها در برخی از قسمت ها بيش از 5/4 متر مربع و با وزن حدود 280 کيلو گرم برای هر شيشه دوجداره بوده است و تمامی شيشه ها مطابق با استانداردهای روز توليد   شده اند.

ونوس برای تامین ایمنی لازم برای شیشه ها ی این پروژه اقدام به خرید یکی از مدرنترین خط های  تولید شیشه ایمنی نمود.

 از آنجائيکه بخش عمده نمای شيشه ای در ارتفاع 245 تا 315 متر قرار دارد شيشه ها می بايست بتوانند بر نيروهای طبيعی باد و زلزله مقاومت  کنند . سرعت باد در بالای راس هرم تا 132 کيلومتر در ساعت ثبت شده و شيشه ها طوری طراحی و ساخته شده اند که توانايی مقاومت در برابر فشار باد تا سرعت 180 کيلومتر در ساعت را داشته باشند.

 

به منظور رعايت دقيق مسائل فنی و استانداردهای روز اروپا ، اگر چه محل کارخانه ونوس شيشه در نزديک تهران و در ارتفاع 975 متر از سطح درياست ولی برای تمامی شيشه های برج ميلاد ، بسته به محل نصب در  ارتفاع های مختلف يکسان سازی و تنظيم فشار فضای محبوس درون شيشه دوجداره با فشار هوای بيرونی محل نصب انجام گرديده است.

 

همچنين به منظور سهولت در نگهداری و تميز کردن شيشه ها برای اولین بار در ايران  تکنولوژی پوشش Self Cleaning وارد شد و پوششهای خاص خود تميز شونده بر روی شيشه های برج اعمال گرديد. ويژگی پوشش اين شيشه ها باعث میشود که آنها در اثر تابش آفتاب و بارش باران تميز می شوند.

  فرایندهای ویژه ای بر سطح شيشه هايی که بر روی گنبد برج نصب می شوند ، اعمال گرديد تا از درخشندگی بيش از حد ناشی از تابش نور خورشيد جلوگیری شود  .

 

شيشه ها علاوه بر مقاومت در برابر نيروهای طبيعی ، در برابر انفجار نيز مقاومند. پس از مطالعات مربوط به مقاومت شيشه ها ، عملکرد آنها در زمينه نور و انرژی نيز مورد بررسی قرار گرفت و در نهايت شيشه ای طراحی و توليد شد که ويژگيهای مقاوم در برابر زلزله و انفجار ، خصوصيت عايق حرارتی بالا و جلوگيری از درخشندگی غير مجاز حاصل از نور خورشيد را به صورت توامان داراست.

 

پيش از اين تصور نمی رفت که ايرانيها بتوانند اين نوع شيشه را در داخل کشور توليد کنند و اغلب برای ساخت  پروژه های دشوار از شيشه های وارداتی که عمدتاً در اروپا توليد می شد ، استفاده می کردند.

 

توليد و تامين شيشه های دشوار برج ميلاد علاوه بر اينکه تجربه ای نوين است ، نشان دهنده اين واقعيت می باشد که برای ساير پروژه های عظيم که نيازمند شيشه های خاص می باشد ديگر نيازی به واردات و کمک گرفتن از توليد کنندگان خارجی نيست

 

خبر نامه ونوس شيشه

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم آبان ۱۳۸۷ساعت 17:36  توسط   | 

عوامل مهم در طراحی محوطه

 

  محوطه ی اقتصادی

اقتصادی بودن درطراحی محوطه ی پایدار ،تحت تأثیر کیفیت فرایند ها، کیاهان واجناسی است که در اجرای عملکردگرا،قابل نگهداری ومحیطی نیست. باید با این مسائل بدون توجه به بودجه مواجه شود.به بیان دیگر طراحی محوطه ای کم هزینه وساده باید به اندازه ی محوطه ای با هزینه ی زیاد پایدار باشد.در بسیاری از موارد هزینه ی ایجاد محوطه ی پایدارممکن است کمتر باشد.به طور قطع هزینه های نگهداری محوطه ای عملکردی،قابل نگهداری و محیطی ، کمتر خواهد بود که این به معنای صرفه جویی قابل توجهی در دوران حیات محوطه ی مورد نظر است.

نمونه های نامناسب

_ تراکم بیش از حد گیاهان و فاصله ی نامناسب آنها از هم باعث افزایش هزینه نگهداری در آینده می شود.

_ وجود عناصر غیر عملکردی

محوطه با جذابیت بصری

_ایجاد محوطه ای جذاب همان چیزی است که همه ی طراحان برای رسیدن به آن تلاش می کنند. در نظر گرفتن عملکرد،نگهداری ،محیط و اقتصاد چهار چوب مورد نیاز برای خلق محوطه ای با جذابیت بصری را ایجاد می کند. در طراحی محوطه ی پایدارباید عوامل متغیر زیادی را باهم تر کیب کرد اما نباید ارزش زیباشناختی محوطه را تحت تأثیر قرار دهد.

_ جایگذاری نامناسب گیاهان (شلوق بودن،نبودن گیاه کلیدی ومشخص،پر کردن سطوح با چمن ونبودن فضای باز)

نمونه های مناسب

_استفاده از عناصر مختلف برای کاهش شیب(شکست شیب)

_ جایگذاری مناسب گیاهان ورعایت کردن فاصله (در نظر گرفتن رشد گیاه)

_ استفاده از لبه ی خطی بجای لبه ی بر آمده برای بر طرف کردن مشکل چمن زنی.    

                                                                                                            پایان

   بر گرفته از مجله ی معماری  محوطه                                 

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم آبان ۱۳۸۷ساعت 15:52  توسط   | 

عوامل مهم در طراحی محوطه

 

محوطه ی قابل نگهداری

عمل کرد گرایی محوطه و قابل نگهداری بودن آن به هم وابسته و مرتبط هستند.طرحی عملکرد گر

است که مطابق نیاز استفاده کننده از آن باشد،در محوطه ی قابل نگهداری رسیدگی به محوطه توسط مسئول نگهداری آسان تر است چون به این قضیه در طراحی توجه شده است.به بیان دیگر طرح محوطه بهتر است هم از دیدگاه استفاده کننده وهم نگهدارنده،عملکردی باشد.اگر در طراحی محوطه به نگهداری آن توجه شود آنگاه به پایداری اقتصادی نیز می انجامد چون هزینه های نگهداری وکارگر پایین می آید.همچنین نیاز به داده هایی مانند کود،لوازم وآب در محوطه کاهش می یابد. باید به این نکته توجه داشت که فقط میزان داده ها کاسته می شود ولی نیاز به آنها بر طرف نمی شود.

نمونه های نامناسب

_پیاده روهایی که خیلی باریک هستند وابزار برف روبی از آن نمی گذرد.در این حالت هزینه بیشتر می شود چون یا باید دستی برف روبی شود یا اینکه حاشیه ها صدمه می بیند وباید ترمیم شوند.

_سطوح چمن خیلی باریک که نمی توان با چمن زن های بزرگ آنها را اصلاح کرد.هم نگهداری از این سطوح سخت است و هم ارزش عملکردی پایینی دارند.

_ لبه هایی که در داخل چمن هستند وچمن اطراف آن را نمی شود به آسانی صلاح کرد.

محوطه ی هماهنگ با طبیعت

یک طرح محوطه ی محیطی باید اول عملکردی وقابل نگهداری باشد.علاوه بر آن طرح مناسب گیاهان و استفاده از گیاهان منطبق با بوم تأثیرزیادی بر کیفیت محوطه در دوران حیات آن دارد. برای مثال فلسفه ی ((گیاه مناسب در جای مناسب )) و همچنین((گیاه مناسب هدف مناسب))می تواند به میزان فشار محیطی ،امراض وحشرات اشاره کند که گیاه   می تواند آنها را تحمل کند.گیاهی که به طور مستمر تحت فشار باشد نیاز به نگهداری و رسیدگی بیشتری خواهد داشت.این به معنای کار گر،کود و هزینه یبیشتر است.

نمونه های نامناسب

_نگهداری از علائم،تابلو هاودرختانی که خیلی به خیابان یا پیاده رونزدیکند،دشوار است. کوددهی به در ختان سخت است وامکان دارد این کودها ودیگر مواد شیمیایی داخل خیابان بریزند وتوسط باران شسته شوند ورودخانه ودریاچه هارا آلوده کند.

_ چمن های بریده شده ای که روی سطوح سخت مثل آسفالت و پیاده رو ریخته می شوند با باران شسته ووارد مجرای فاضلاب می شود وباعث بالا رفتن سطح فسفر در آن می شود.

  محوطه ی اقتصادی

اقتصادی بودن درطراحی محوطه ی پایدار ،تحت تأثیر کیفیت فرایند ها، کیاهان واجناسی است که در اجرای عملکردگرا،قابل نگهداری ومحیطی نیست. باید با این مسائل بدون توجه به بودجه مواجه شود.به بیان دیگر طراحی محوطه ای کم هزینه وساده باید به اندازه ی محوطه ای با هزینه ی زیاد پایدار باشد.در بسیاری از موارد هزینه ی ایجاد محوطه ی پایدارممکن است کمتر باشد.به طور قطع هزینه های نگهداری محوطه ای عملکردی،قابل نگهداری و محیطی ، کمتر خواهد بود که این به معنای صرفه جویی قابل توجهی در دوران حیات محوطه ی مورد نظر است.

نمونه های نامناسب

_ تراکم بیش از حد گیاهان و فاصله ی نامناسب آنها از هم باعث افزایش هزینه نگهداری در آینده می شود.

_ وجود عناصر غیر عملکردی
+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم آبان ۱۳۸۷ساعت 14:31  توسط   | 

عوامل مهم در طراحی محوطه

 

5- فرم منحنی (ار گانیت)

فرم یا شکل

_ فقط شامل پاره خط های منحنی است.

_ همه ی خطوط منحنی شعاع های متغیر دارند.

_ خطوط منحنی بصورت مداوم تغییر جهت می دهند تا بسته نشوند.

_ طول خطوط متنوع است.

سبک

_ کاملاً غیر رسمی

_ خطوط جاری، روان و طبیعی

_ منعکس کننده ی فرم های طبیعت

_ استفاده از خطوط بی شکل وآزاد باعث ایجاد حرکت می شود.حس جستجو، کنکاش وگشتن در فضا را افزایش می دهد.

_ باعث ترکیب محوطه با محیط طبیعی می شود.

طراحی محوطه ی پایدار

در طراحی محوطه ی پایدار 5 مسئله باید مورد توجه قرار بگیرد:

1-جذابیت بصری 2- اقتصادی 3-عملکرد گرایی 4- قابلیت نگهداری5- فضای کاملاً طبیعی(در نظر گرفتن طبیعت ومحیط طبیعی)

پایداری در فرایند طراحی تحت تأثیر نحوه ی اولویت دادن به مسائل اصلی است.داشتن جذابیت بصری در محوطه معمولاًمهم ترین مسئله است و در فرایند طراحی ابتدا به آن پرداخته می شود. علت آن بسیار ساده است چرا که دغدغه ی اصلی اکثر کار فرمایان است.

دومین مسئله ی مهم اغلب اقتصادی بودن طرح است. در بیشتر موارد عملکرد گرایی،نگهداری ومحیط طبیعی کمتر مورد توجه قرار می گیرند و تنها زمانی به آن پرداخته می شود که مشکلی درطرح کامل و اجرا شده،ایجاد شود.اما در رویکرد پایدار به طراحی محوطه ،مسئله ی جذابیت بصری واقتصادی بودن باید پس از بقیه ارزیابی شوند.زیبایی واقتصادی بودن در طراحی محوطه مهم است، طراحی باید با رویکردی معمارانه و در نظر گرفتن همه ی جوانب ،به این دو عامل برسد.

اگر بخواهیم از دیدگاه پایداری مسائل را در طراحی محوطه مورد توجه قرار دهیم اولویت بدین گونه است:

1-عملکرد گرایی2-قابلیت نگهداری3-در نظر گرفتن محیط وطبیعت4-اقتصادی بودن 5-جذابیت بصری

  محوطه ی عملکردگرا

طرح های پایدار لازم است که عملکرد گرا باشند.عملکرد گرایی امکان دستیابی آسان به حرکت،کار،استراحت وتفریح را در محوطه تسهیل می کند.این عملکرد وابسته به فرایند حقیقی وفعالیت های مرتبط با خانواده ،تجارت یا مکان عمومی واقع شده در این محوطه است.

نمونه های نامناسب

_ پله هایی که نسبت بین کف پله با خیز در آن رعایت نشده و استفاده از آن خطر ناک و ناراحت است.

_ جاده های خدماتی خیلی باریک با منطقه بارگیری که فضای محدود برای چرخیدن دارد.

_ سطوح چمن بر روی زمین با شیب تند که رسیدگی به آن سخت و خطر ناک است
+ نوشته شده در  شنبه یازدهم آبان ۱۳۸۷ساعت 15:0  توسط   | 

عوامل مهم در طراحی محوطه

_ کمتر رسمی

_ممکن است که متقارن باشد

_ خطوط مماس (تانژانتی) باعث تشویق به حرکت می شود؛ایجاد حس حرکت

_ مسلط بودن خط منحنی ها بر طراحی

_انحناء جریان را در طراحی افزایش می دهد

_ خط منحنی ها باعث ایجاد فضاهای مکث وتجمع می شود

3-فرم خط شعاعی

فرم یاشکل

_استفاده از دو نوع خط؛ خطوط صاف وخطوط منحنی که بخشی از دایره یا بیضی است.

_ منشاً خطوط صاف باید از مرکز دایره یا بیضی باشد.

_ خطوط صاف باید بر خط مماس بر آن دایره یا بیضی عمود باشند.

_ همه ی شعاع ها (خطوط صاف) عمود یا موازی با هم هستند.

_ طول شعاع ها می تواند فرق کند.

_ خطوط منحنی می تواند هر طول و اندازه ای داشته باشد.

_ خطوط صاف یک الگوی شبکه ای را تشکیل می دهند.

سبک

_سبک آن به سبب الگوی شبکه ای ایجاد شده، رسمی است.

_ خطوط منحنی فضا ها ی تجمع ومکث ایجاد می کنند.

_ خطوط صافی که دو خط منحنی یا بیشتر را به هم وصل می کنند باعث ایجاد حرکت بین فضا ها می شوند.

4-فرم منحنی،منحنی

فرم یا شکل

_  فقط از یک نوع پاره خط بهره می برد

 

_ پاره خط ها همیشه بخشی از یک خط منحنی (دایره یا بیضی)هستند.

_خطوط منحنی دایره ای شعاع ثابت دارند.

_ خطوط منحنی بیضوی محور های اصلی را به انتهای محورهای فرعی وصل می کنند.

_ دایره ها و بیضی ها اندازه های مختلفی در طراحی دارند.

_ خطوط منحنی می توانند به اشکال مختلف همدیگر را قطع کنند،فقط باید ارتباط محل های تقاطع در پلان طراحی ثابت بماند.

سبک

_ غیر رسمی (طرح های اولیه)

_ ترکیب دایره ها وبیضی های متداخل که به هم باز می شوند(مرزبندی ندارند)و حس مشخص منحنی بودن(شریک بودن در فضا)

_ با اینکه غیر رسمی و منحنی است لزوماً دارای جریان نیست.

_ اگر خط منحنی بزرگ باشد باعث ایجاد فضای تجمع می شود.(حس گرد آمدن ومکث)

_ خط منحنی های کوچک وفضای داخل آن باعث ایجاد حرکت می شود.(حس حرکت
+ نوشته شده در  جمعه دهم آبان ۱۳۸۷ساعت 16:16  توسط   | 

سفرتحقیقاتی به فرانسه واتریش

سفرتحقیقاتی به فرانسه واتریش

http://www.4mico.blogfa.com

http://www.hezareh5.com

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم آبان ۱۳۸۷ساعت 16:1  توسط   | 

سفرتحقیقاتی به فرانسه واتریش

یک سفرتحقیقاتی به فرانسه واتریش باحضورجمعی از انبوه سازان وبرج سازان ایرانی

حضور در این سفر برای عموم آزاد است علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشترمیتوانند

1-مشخصات کامل همراه با میزان تحصیلات ورشته تحصیلی

2-آدرس دقیق پستی وشماره یا شماره های تماس خود را

از طریق تلفن به شماره های 2163236-0191  و    

2163669 -0191 یا آدرس ایمیل

ghsaberian@yahoo.com

ارسال نمایند تا بروشورها واطلاعات لازم برایشان ارسال گردد.

لطفا در صورت ارسال ایمیل در قسمت موضوع مرقوم بفرمایید(سفر تحقیقاتی)

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم آبان ۱۳۸۷ساعت 17:14  توسط   | 

سفرتحقیقاتی به فرانسه واتریش

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم آبان ۱۳۸۷ساعت 19:21  توسط   | 

سفرتحقیقاتی به فرانسه واتریش

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم آبان ۱۳۸۷ساعت 10:56  توسط   | 

سفرتحقیقاتی به فرانسه واتریش

 

 

مکان برگزاری دوره

پاریس را باید از مهمترین شهرهای تجاری و توریستی دنیا قلمداد کرد .یکی از عوامل  کلیدی تاثیر گذار بر شکل گیری جذابیت گردشگری این شهر،وضعیت ساخت وساز منحصر به فرد آن می باشد. کنار هم قرار گرفتن خانه هایی با معماری سنتی وکاخ های سلطنتی در مقابل آسمان خراش هایی که با مدر ن ترین تکنولوژی ها ومعماری های نوین ساخته شده اند،چشم هر بیننده ای را خیره می کند از سوی دیگر،ساخت وساز در شهرپاریس با توجه به وسعت جغرافیایی زیاد آن برخلاف برخی کلان شهرهای دنیا،هنوز اشباع نشده وافزایش سالیانه حجم سرمایه گذاری سالهای اخیر در این صنعت نشان از رونق این صنعت در این شهر دارداین موضوع باعث شده تا حلقه های زنجیره ارزش این صنعت در شهر پاریس شکل بگیرد که میتوان به حضور بیه کنندگان ،بانکهای ویژه صنعت مسکن تامین کنندگان مالی بین المللی ،شرکتهای مشاور مدیریت و موسسا ت آموزشی وشرکت های صاحب تکنولوژی های برتر ساخت وساز اشاره کرد علاوه بر این ،فرانسوی بودن دو  شرکت نخست دنیا در صنعت ساخت و ساز با نام های وینسی وبوئینگ نشان دهنده آن است که پیشینه قابل توجه این کشور در صنعت ساخت وساز به اضمحلال نرفته واین کشور همچنان توانایی های خود را دراین صنعت حفظ نموده است.انتخاب شهر پاریس به عنوان مکان برگزاری دوره نیزبه دلیل استفاده از امتیازات فوق بوده است.

وین نیز از دیگر شهرهای جذاب اروپایی از نظر معماری وساخت می باشد که شرکت کنندگان دو شب اول را در این شهر اقامت خواهند داشت.برانامه های در نظر گرفته شده در وین شامل برنامه های توریستی به ویژه بازدید از ابنیه این شهر می باشد و برنامه های آموزشی در شهر پاریس برگزار خواهد شد.

امتیازات ویژه دوره

الف) آشنایی با فناوری های روز انبوه سازی به صورت کاربردی

ب) حضور خبرنگاران مهندسی از دو شرکت نخست ساخت وساز دردنیا به عنوان مدرسین کارگاه های تخصصی بخش فناوری

 به عنوان استاد اصلی دوره BMP Paribasت)حضور مشاور ارشد سرمایه گذاری مسکن

ث)آشنایی با آخرین روش های مدیریت مالی وتامین مالی در صنعت ساختمان

ج)ارائه                         Certificate

از طرف مرکز مطالعات وتکنولوژی دانشگاه صنعتی شریف   

ح)حضور بازیگران بین المللی صنعت ساختمان در شام کاری وامکان شبکه سازی بین المللی

ج)حضور انبوه سازان وسرمایه گذاران ساختمان برجسته داخلی وامکان شبکه سازی داخلی

ح)رعایت استاندارد های بین المللی در برگزاری دوره (با مدیریت تیم فرانسوی)

د)تنوع کارگاه ها وبرنامه های آموزشی

ذ)بازدیدهای متنوع ازجاذبه های توریستی وبه ویژه ساختمانی اتریش وفرانسه

ر)قیمت مناسب دوره نسبت به دوره های مشابه بین المللی (به عنوان مثال :دوره مدیریت مالی بدون تسهیلات مشابه دردانشگاه                 Essec

با هزینه نفر روزی 1500یورو برگزار می شود)

ز)اقامت در هتل 5 ستاره در وین وهتل 4 ستاره در کنارایفل

شرکت کنندگان وشبکه جانبی

این دوره برای مدیران ارشد شرکت های ساختمانی و تامین کنندگان مالی بخش ساختمانی کشور طراحی شده است.آشنایی مقدماتی موضوعات مدیریتی در صنعت ساختمان وعلاقمندی کافی به آشنایی با مدل های وابزارهای مدیریتی شرکت های بزرگ بین المللی بخش ساختمان از ویژه گی های لازم برای شرکت کنندگان در دوره است(از آنجا که ترجمه همزمان به فارسی از زبان انگلیسی وفرانسوی صورت می پزیرد،آشنایی به زبان انگلیسی یا فرانسوی مورد نیازنیست.)شبکه سازی با بازیگران داخلی وبین المللی صنعت مسکن وساختمان،ازدیگراهداف برنامه ریزی شده این دوره می باشد.

چگونگی ارتباط ومذاکره با بازیگران بین المللی نظیر تامین کنندگان مالی وهمچنین آشنایی با ملاحظات وفرصت های همکاری در حوزه بین المللی از برنامه هایی است که در طول برگزاری دوره به شرکت کنندگان آموخته می شود.

براساس پیش بیی های انجام شده،در شام کاری ترتیب داده شده در طول دوره تعدادی از فعالین بین المللی صنعت ساختمان حضور خواهند داشت ولذا،امکان تماس نزدیک وبرقراری ارتباط با مدیران این شرکت ها مهیا می باشد.

   

+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم آبان ۱۳۸۷ساعت 22:16  توسط   | 

سفرتحقیقاتی به فرانسه واتریش

 

دیباچه

صنعتساختمان به عنوان بزرگترین صنعت کشور که بخش خصوصی بیش از نود در صدآن را در اختیار دارد، فرصت مناسبی را برای  شکل گیری بنگاههای معظم ایرانی دارای فعالیت حرفه ای به وجود آورده است. در سالهای اخیر نیز تعداد قابل ملاحظه ای از بنگاه های ساختمانی کشور در مرحله  گذار از یک شرکت سنتی ساختمانی به یک شرکت حرفه ای ساختمانی هستند. در مرحله کنونی، حرفه ای شدن این شرکت ها بدون تسلط بر مباحث نوین مدیریت شرکت های ساختمانی وفناوری های نوین این صنعت وبه صورت خلاصه، مدیریت حرفه ای صنعت ساختمان ممکن نیست واین دوره ،گامی در جهت تحقق این هدف.

اهداف برگزاری

شرکت های ساختمانی که تسلط بر آنها،نقش مهمی در بهبود بازدهی مالی شرکت های ساختمانی وموسسات مالی واعتباری فعال در بخش ساختمان ،به ویژه در دوران رکود دارد،محتوای اصلی این دوره می باشد.همچنین آشنایی با فناوری های نوین ساخت وساز به منظور کاهش هزینه های عملیاتی وافزایش سرعت اجرای کار دیگر رئوس این دوره  می باشد.ویژگی اساسی دوره فوق، طراحی محتوا به صورت ویژه برای شرکت های ساختمانی وسرمایه گذاران در بخش ساختمان وبر اساس ،نیازهای خاص آنها می باشد.

بر همین اساس،مرکز مطالعات تکنولوژی دانشگاه صنعتی شریف با سابقه برگزاری دوره های آموزشی بین المللی متعدد برای مدیران صنعتی کشور،اقدام به برگزاری دوره ه ای با مشخصات منحصر به فرد جهت ارتقاء ظرفیت های فنی ومدیریتی شرکت های ساختمانی کشور نموده است.

شرایط ثبت نام

برگزاری دوره وتور جانبی آن 9 روز به طول می انجامد. اقامت در وین در هتل 5 ستاره واقامت در پاریس در هتل 4 ستاره در قلب شهر پاریس و در مجاورت برج ایفل خواهد بود. همچنین تامین وعده غذای ینهار وشام،بازدید از اماکن توریستس شهر پاریس ووین ،برگزاری ضیافت شام کاری نیز در قالب هزینه های دوره می باشد.

علاوهبر این تهیه بلیط هواپیمای تهران –وین- پاریس و باالعکس  وویزای شینگن در هزینه ها گنجانده شده است.با تمهیدات در نظر گرفته شده واستفاده از حداکثر توان دانشگاه جهت کاهش هزینه ها هزینه دوره شامل تمامی هزینه های اقامتی،مسافرتی،آموزشی وتوریستی به عدد 6300 یویرو برای بخش خصوصی و6700 یورو برای شرکت ها وسازمانهای عمومی ووابسته به دولت تقلیل یافته است.با توجه به مدت زمان لازم برای اخذ ویزا وتدارکات جانبی،شرکت کنندگان باید حداکثر باید تا تاریخ 6 نوامبر(16 آبان ) معادل ریالی وجه یورویی ثبت نام را(با قیمت 1400 تومان به ازای هر یورو)به شماره 727 نزد بانک مرکزی به نام تمرکز وجوه درآمد اختصاصی دانشگاه صنعتی شریف(قابل واریز در کلیه شعب بانکی)واریز نمایند.

در صورت آنکه شرکت کنندگان صرفا از امکانات آموزشی دوره استفاده نمایند وسلیر تسهیلات مانند امکانات اقامتی،ویزاوبلیط را خود متقبل شوند هزینه بخش آموزشی وکارگاهی به علاوه ضیافت شام،2800 یورو برای بخش خصوصی و3100 یورو برای شرکت های وابسته به دولت خواهد بود

تخفیف ها:

الف)ثبت نام 2 نفره شامل 5 درصد تخفیف خواهد شد

ب) تخفیف بیشتر برای ثبت نام های گروهی قابل مذاکره است

تذکر مهم:با توجه به محدودیت های جدی در تعداد حاضرین در دوره اولویت با افرادی است که وجه ثبت نام را زودتر به حساب دانشگاه واریز نمایند.

فیش واریزی به همراه مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا (قابل استعلام از دبیرخانه دوره)لازم است تا سه روز پس از واریز وجه به دبیر خانه دوره ارسال شود

 

 

 

+ نوشته شده در  شنبه چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت 17:59  توسط   | 

عوامل مهم در طراحی محوطه قسمت5

فرم وسبک خطوط

1-فرم خطی

شطرنجی:الگوی ایجاد شده به وسیله ی خطوط موازی وعمود برهم،استفاده از خطوط افقی وعمودی

فرم یاشکل

- بدون خطوط منحنی باشد

- طول خط هر اندازه می تواند باشد

- همه ی خطوط صاف است

- همه ی خطوط موازی یا عمود بر هم هستند

- زاویه ی بین خطوط متقاطع 90است.

سبک

- صلب

- بسیار رسمی

- تقریباً متقارن

- در صورت خوب پرداخته نشدن،دارای حسی سرد وغیر دعوت کننده

2-فرم منحنی،تانژانت

خط منحنی:هر قسمتی از دایره یا بیضی

تانژانت:بخشی از یک خط صاف(مستقیم)که به منحنی میرسد ولی منحنی را نمی شکند(خط مماس)

فرم یا شکل

- تعدادی خط منحنی که به وسیله ی خط های صاف مماس به هم متصل شده اند.

- دو نوع خط استفاده می شود: خط منحنی وخط های مماس

- خط منحنی ها می توانند دایره یا بیضوی باشد

- خطوطی که به هم نمی رسد صاف یا عمود بر هم هستند

- خطوط می توانند موازی یا عمود بر هم باشند

- خطوط مماس مستقیماً همدیگر را قطع نمی کنند(خطوط صاف این دو خط را به هم وصل می کند)

- خط منحنی های بیضوی شیب (ضریب زاویه)دارندکه در حال کاهش یا افزایش است

+ نوشته شده در  شنبه چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت 11:47  توسط   | 

فوری       فوری           فوری            فوری         

یک سفرتحقیقاتی به فرانسه واتریش باحضورجمعی از انبوه سازان وبرج سازان ایرانی

حضور در این سفر برای عموم آزاد است علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشترمیتوانند

1-مشخصات کامل همراه با میزان تحصیلات ورشته تحصیلی

2-آدرس دقیق پستی وشماره یا شماره های تماس خود را

از طریق تلفن به شماره های 2163236-0191  و    

2163669 -0191 یا آدرس ایمیل

ghsaberian@yahoo.com

ارسال نمایند تا بروشورها واطلاعات لازم برایشان ارسال گردد.

لطفا در صورت ارسال ایمیل در قسمت موضوع مرقوم بفرمایید(سفر تحقیقاتی)

+ نوشته شده در  چهارشنبه یکم آبان ۱۳۸۷ساعت 17:33  توسط   |